Już 18 czerwca astrogatorzy z całego świata wejdą na pokład „Niezwyciężonego”, aby zmienić wspólną przyszłość. W ciągu czterdziestu godzin, uczestnicy wydarzenia Hack4Lem odpowiedzą na wyzwania z zakresu biznesowo-technologicznego oraz CSR. Łączna pula nagród dla najlepszych zespołów wynosi 150 000 złotych. Współorganizatorami hackathonu są PKO Bank Polski, Microsoft oraz Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.
W trakcie trwania hackathonu przewidziano wiele wykładów prowadzonych przez znanych ekspertów takich jak prof. Aleksandra Przegalińska czy dr Maciej Kawecki. Całość dostępna będzie za pośrednictwem transmisji na żywo z siedziby PKO Banku Polskiego w warszawskiej Rotundzie. Wydarzenie trwać będzie od 18 do 20 czerwca.
Udział w wydarzeniu jest darmowy i otwarty dla wszystkich chętnych: studentów, programistów, projektantów UX, project managerów, inżynierów, ekspertów baz danych, analityków, a nawet socjologów. Jednak z uwagi na społeczny charakter wydarzenia, do drużyn dołączyć mogą również osoby, których bezpośrednio dotyczą rozwiązania zadań. Dlatego jeśli drużyny będą projektować technologie pomagające osobom starszym, z niepełnosprawnościami lub wykluczonym w jakikolwiek inny sposób – jest miejsce również na ich głos! Projekty biorące udział w konkursie mogą być zgłaszane indywidualnie lub w zespołach złożonych z maksymalnie 6 osób. Ci z uczestników, którzy nie mają zespołu, będą mogli stworzyć drużynę na kanale Discord. Każdy biorący udział w hackathonie może liczyć na wsparcie specjalistów, dostępnych przez cały czas trwania wydarzenia. Mentorzy pomogą nie tylko od strony technicznej, ale także posłużą radą w kwestii sposobów wdrażania pomysłów w poszczególnych zadaniach.
Organizatorzy wydarzenia starają się, aby rozwiązania zaproponowane podczas hackkathonu były uniwersalne i służyły możliwie najszczerszej grupie ludzi, zgodnie z ideą, że technologia musi być użyteczna i powszechna.
Bank i cyberbezpieczeństwo
Podczas Hack4Lem przed uczestnikami stoją wyzwania w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich to „Bank przyszłości” – czyli jak z pomocą nowoczesnych technologii sprawić, by bankowość była nie tylko bezpieczna, ale przede wszystkim łatwo dostępna dla każdego. Zagadnienia związane z CX (ang. Customer Experience), czyli z indywidualnym doświadczeniem użytkownika, przyszłością placówek bankowych czy następcą tradycyjnej aplikacji bankowej to wierzchołek góry lodowej. Rywalizujący w hackathonie pochylą się też nad takimi tematami jak automatyzacja na różnych polach, Smart home i IoT, czyli inteligentne rozwiązania w świecie finansów, Personal Finance Management, czyli inteligentne rekomendacje w codziennym bankowaniu i innymi.
Druga kategoria to zadanie z zakresu CSR związane z cyberbezpieczeństwem.
Według raportu NASK „Nastolatki 3.0”, 2 na 3 uczniów w Polsce spotkało się z jakąś formą cyberprzemocy, która nie zostawia fizycznych śladów, więc może pozostać bardzo długo nieodkryta, a nawet doprowadzić do tragedii. Organizatorzy Hack4Lem zapraszają do pracy nad zagadnieniami związanymi z technologią anty-hejt, która pomoże w walce z cyberprzemocą i działając w czasie rzeczywistym (a nie post factum) będzie wspierać osobę doświadczającą hejtu lub uprzedzać sprawcę, że właśnie się go dopuszcza. Drugim filarem kategorii cyberbezpieczeństwa jest edukacja anty-hejt – poszukiwanie rozwiązania, które wesprze dorosłych w edukacji cyfrowej w zakresie cyberprzemocy. Działania na polu edukacji, nawet jeśli opierają się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii, nie zawsze wymagają umiejętności programistycznych – stąd zwłaszcza w pracy nad tym wyzwaniem interdyscyplinarność zespołów i udział humanistów może stanowić wartość dodaną.
Uniwersalne rozwiązania Hack4Lem
Wydarzenie to jednocześnie element obchodów urodzin wielkiego pisarza i futurologa, Stanisława Lema. Edukacja cyfrowa i technologie pomocne człowiekowi to coś, o co w swojej twórczości apelował Stanisław Lem, dlatego pragniemy, aby tworzone podczas hackatonu rozwiązania były jak najbardziej inkluzywne i dostępne.
“Na PKO Banku Polskim, jako liderze technologicznym krajowego sektora bankowego, ciąży szczególna odpowiedzialność za przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. Dlatego z jednej strony wdrażamy najbardziej innowacyjne rozwiązania technologiczne, które służą naszym klientom, ale z drugiej strony – nie zapominamy o włączaniu w cyfryzację całego polskiego społeczeństwa. Bez cyfrowego społeczeństwa, cyfrowy bank nie ma sensu” – powiedział Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.
Dr Maciej Kawecki, Prezes Instytutu Lema, dodał: „Stanisława Lema zawsze interesowały miejsce i rola człowieka w obliczu rozwoju nowych technologii. Każdego człowieka. Bo technologia powinna zwiększać jakość naszego życia, ułatwiać funkcjonowanie wszystkim, a w szczególności tym najbardziej potrzebującym. Jednym z głównych celów statutowych Instytutu Lema jest szeroko rozumiana edukacja cyfrowa społeczeństwa. Edukacja, która nie wyklucza, która włącza i nie dyskryminuje. Dlatego nasz sztandarowy projekt walki z cyberprzemocą “Ogarnij hejt” kierujemy głównie do małych miast, miasteczek i wsi. Dlatego też prowadzimy edukację nastawioną na walkę z wykluczeniem cyfrowym osób starszych. Temat dostępności – czy do technologii, czy do edukacji – jest dla nas szalenie ważny i tym bardziej cieszymy się, że będzie on tak mocno zaakcentowany podczas Hack4Lem. Wspólnie z Microsoftem i PKO BP mówimy tutaj jednym głosem i jestem pewien, że usłyszy go wielu”.
Strona wydarzenia: hack4lem.com