Nie mamy jeszcze pełnych danych o zatrudnieniu w giełdowych spółkach informatycznych, bo sezon raportowania rocznych wyników finansowych jeszcze się nie zakończył. Część spółek już opublikowała swoje raporty, a w nich – dane o zatrudnieniu. Dla pozostałych spółek mamy dane za 9 miesięcy zeszłego roku.
Najbardziej drastyczne cięcia, zwłaszcza w liczbach bezwzględnych, przeprowadził właśnie Comarch. Tych niemal 400 etatów to więcej niż w sumie zatrudnia niejedna spółka IT notowana na GPW. Ale w ujęciu procentowym gdzieniegdzie cięcia były nawet większe niż w Comarchu.
Kto jeszcze tnie etaty?
TEXT, lepiej zapewne znany pod swoją poprzednią nazwą LiveChat, oficjalnie co prawda nikogo nie zatrudnia. Jedynie „współpracuje z podmiotami gospodarczymi na podstawie umów cywilno-prawnych”. Jednak spółka mocno te umowy przerzedziła. Szeregi „współpracujących” skurczyły się o 41 osób, a więc o niemal 14% ogółu załogi.
Etaty obciął również Ailleron – spadły one o niemal 12% do 657. Choć spółka twierdzi, że przy uwzględnieniu wszystkich form zatrudnienia, współpracy i przy uwzględnieniu akwizycji zatrudnienie wynosi ponad 1500 osób, w tym 1100 w Polsce, czyli tyle samo co rok wcześniej.
Istotne obniżki zatrudnienia zanotował również Comp. Tutaj mamy tylko dane za 9 miesięcy 2023 roku. Na koniec września grupa ta zatrudniała 992 osoby, czyli 141 mniej niż na koniec 2022 roku – to redukcja o przeszło 12%.
Shoper, operator platformy SaaS dla sklepów internetowych wyróżniał się stabilnością. Na koniec września zatrudniał 287 osób, praktycznie bez zmian w stosunku do grudnia poprzedniego roku.
Na plus wyróżnia się Asseco
Istotnie in plus wyróżnia się grupa Asseco. Jej spółka zależna Asseco Business Solutions, która już podała wyniki, nie zmieniła co prawda zatrudnienia. Nadal utrzymuje się ono na poziomie około 1070 etatów. Za to polskie spółki grupy Asseco zatrudniły po trzech kwartałach 2023 roku – a więc według ostatnich dostępnych danych – około 125 nowych osób. Był to przyrost zatrudnienia o około 3,5%.
Firmy redukujące zatrudnienie nie podają w raportach przyczyn takich redukcji. Wyjątkiem był Comarch, który chwaląc się stabilizacją kosztów, odnotował, że zatrudnienie zostało dostosowane do aktualnego poziomu przychodów. Niemniej firma wciąż musi odczuwać presję płacową. Pomimo 5,8% spadku zatrudnienia, fundusz płac spadł w firmie w IV kwartale 2023 tylko o 1,3%.
A wzrost płac w sektorze spowalnia – jak pisaliśmy niedawno, w styczniu był on najwolniejszy od 2021 roku.
Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3