Odpowiedź na to pytanie może przynieść nam raport „Monitor Rynku Pracy” wydany przez Randstad. Badanie wykonano wśród osób pracujących minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych i samozatrudnionych (o ile posiadają stałą umowę o świadczenie usług jednej firmie) w wieku od 18 do 64 lat.
Stabilność pracy czy rotacja?
Rynek ICT (telekomunikacja i IT) oferuje, jak wynika z badania, charakteryzuje się dużą stabilnością. Zaledwie 15% ankietowanych z tego sektora w ostatnich 6 miesiącach zmieniło pracodawcę. Tylko trzy inne branże miały porównywalny lub mniejszy wskaźnik rotacji: administracja (15%), ochrona (14%) i przemysł (13%).
Badanie pokazuje też, że ICT jest sektorem, w którym mało kto szuka pracy aktywnie (6%), za to połowa „rozgląda się” za ofertami.
Czy to znaczy, że pracownicy sektora czują się bezpiecznie i nie widzą ryzyka utraty zatrudnienia? Wyniki nie zaskakują – osoby zatrudnione w sektorze ICT (telekomunikacja i IT) najrzadziej ze wszystkich uważają, że istnieje duża szansa na to, iż stracą pracę – taką odpowiedź wskazało tylko 2% badanych.
Może być w tym jednak pewien haczyk… Otóż aż 35% badanych interpretuje ryzyko utraty obecnego zatrudnienia jako średnie. To z kolei najwyższy wynik ze wszystkich sektorów. Łącznie więc aż 37% odczuwa pewnego rodzaju presję, co stawia ICT pod tym względem na pierwszym miejscu, razem z… ochroną.
Czytaj też: Ukraińska armia IT wspiera żołnierzy i czołgi, jednak może być zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa
Podwyżki w sektorze ICT? Kto już dostał, a kto jeszcze czeka?
W 2023 r., jak wynika z badania, 58% pracowników reprezentujących sektor ICT dostało podwyżkę. To o 4 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Presja płacowa i w 2024 r. pewnie się nie zmniejszy. Może nawet wzrosnąć. Według raportu „Monitor Rynku Pracy” 60% ankietowanych w branży telekomunikacja i IT spodziewa się zwiększenia swojego wynagrodzenia.
Pod względem przewidywań na rok 2024 nasz sektor ten znajduje się… delikatnie poniżej połowy zestawienia. Największe prawdopodobieństwo otrzymania podwyżki odczuwają pracownicy ochrony (77%), edukacji (70%) i handlu (66%). Z kolei najrzadziej na dodatkowe wynagrodzenie nastawiają się pracownicy z branży opieki medycznej/pomocy społecznej (51%) i administracji publicznej (56%).
Czytaj też: Haker zarabia więcej niż Twój dyrektor od cyberbezpieczeństwa
Sektor ICT w 2024 r. nadal dobry dla pracowników?
Z raportu danych wynika, że stabilność zatrudnienia w branży ICT (telekomunikacja i IT) jest stosunkowo wysoka – to pozytywny sygnał dla osób poszukujących pewności zawodowej. Mimo pewnej percepcji średniego ryzyka utraty pracy, ogólne poczucie bezpieczeństwa zawodowego wśród pracowników ICT jest spore. To, w połączeniu z wysokim poziomem satysfakcji zawodowej (79%) oraz niskim odsetkiem bardzo niezadowolonych pracowników (tylko 2%) pokazuje, że w tej chwili sektor ten zazwyczaj oferuje korzystne warunki pracy.
Choć branża nie prowadzi pod względem częstotliwości otrzymywania premii, to przewidywania dotyczące podwyżek na rok 2024 wydają się całkiem obiecujące. Optymizm panujący wśród pracowników i ich pozytywne nastawienie do przyszłości zawodowej to sygnał, że branża nadal będzie jedną z kluczowych dla cyfrowego świata i polskiej gospodarki.
Nasi krajowi informatycy mogą liczyć na to, że mimo globalnej fali zwolnień, polski rynek pracy IT pozostanie mocny. Jak to możliwe? Odpowiadamy w artykule Polscy programiści nadal w cenie.
Źródło zdjęcia tytułowego: DCStudio, Freepik