Jak wyjaśnił komitet noblowski, Hinton i Hopfield otrzymali nagrodę za „fundamentalne odkrycia i wynalazki, które umożliwiają uczenie maszynowe z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych”.
Geoffrey Hinton to brytyjsko-kanadyjski informatyk znany z prac nad głębokimi sieciami neuronowymi i tzw. uczeniem głębokim (deep learning). Chodzi o zastosowanie głębokich sieci neuronowych w uczeniu maszynowym. O tym, jak ważne są głębokie sieci neuronowe i deep learning niech świadczy fakt, że wszystkie modele generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) oparte są właśnie na sieciach neuronowych. Czy to transformery, na których oparte są modele językowe, czy to wykorzystywane w generowaniu grafiki sieci dyfuzyjne.
Za swoje zasługi na tym polu Hinton jest często nazywany „ojcem chrzestnym sztucznej inteligencji”.
AI ma pierwszego Nobla. Dla człowieka, który przed nią ostrzega
Jak już kiedyś o tym pisaliśmy, Hinton jest jednym z tzw. AI doomerów, a więc osób, które w szybkim rozwoju AI widzą przede wszystkim zagrożenia. Hinton od jakiegoś czasu ostrzega przed konsekwencjami rozwoju AI i uważa, że już teraz modele wykazują się inteligencją. Ponadto Hinton wierzy, że nie jesteśmy w stanie zapobiec użyciu sztucznej inteligencji przez „złych graczy” (ang. bad actors) – czyli ludzi, organizacji czy państw o złych intencjach.
Jednak największą obawą Hintona jest to, że stworzymy systemy inteligentniejsze od nas, które przejmą nad nami kontrolę.
„Aby uniknąć interwencji człowieka, [systemy AI] mogłyby kopiować swoje algorytmy w sieciach serwerów na całym świecie. Tak jak robią to robaki komputerowe. (…) Przyszłe systemy AI mogłyby wprowadzać, a następnie wykorzystywać luki w zabezpieczeniach. Po co? Aby kontrolować systemy komputerowe stojące za naszą komunikacją, mediami, bankowością, łańcuchami dostaw, armią i rządami. W otwartym konflikcie systemy AI mogłyby grozić użyciem broni autonomicznej lub biologicznej lub faktycznie jej użyć. Systemy AI mające dostęp do takiej technologii jedynie kontynuowałyby istniejące trendy automatyzacji działań wojskowych, badań biologicznych i samego rozwoju AI” – ostrzegał Hinton.
Pesymistyczne poglądy doomerów AI w dużej mierze podzielał w swym artykule prof. Jakub Growiec.
John Hopfield jest amerykańskim fizykiem z korzeniami w Polsce (jego ojciec urodził się w Płocku), znanym głównie jako twórca tzw. sieci asocjacyjnych, używanych np. do modelowania pamięci skojarzeniowej.
Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3