Partnerem strategicznym Homodigital.pl jest
16 listopada 2021

Roblox. Co robią tam wasze dzieciaki? I czego wam nie mówią?

Co dzieciaki robią przed komputerem. Oglądają "Squid Game"? Grają w Minecrafta? To już dawno nieaktualne. Teraz wszyscy grają w Roblox. Darmowa gierka wciąga miliony dzieciaków. Ale może też wyciągnąć sporo kasy, bo pełna wersja Premium jest płatna.

Co dzieciaki robią przed komputerem. Oglądają „Squid Game”? Grają w Minecrafta? To już dawno nieaktualne. Teraz wszyscy grają w Roblox. Darmowa gierka wciąga miliony dzieciaków. Ale może też wyciągnąć sporo kasy, bo pełna wersja Premium jest płatna.

Statystyki nie kłamią. W styczniu tego roku Roblox miał 200 milionów użytkowników, a każdego dnia na platformie przebywało ok. 33 mln osób. Gra w niego ponad połowa amerykańskich dzieci poniżej 16 roku i ponad jedna czwarta Brytyjczyków w wieku 10-12 lat. W Wielkiej Brytanii Roblox znalazł się na szczycie wydatków z kieszonkowego wyprzedzając Fortnite. W Polsce – według danych z grudnia 2019 roku, więc już lekko pokrytych patyną – platforma ma ponad 1,5 mln użytkowników, czyli tyle samo ile polskich graczy w World of Tanks, a wyprzedzają ją tylko gry-online.pl

Jednak z pewnością Polaków buszujących po Robloxie jest sporo więcej, ponieważ platforma rozwija się w szalonym tempie. Firma weszła niedawno na nowojorską giełdę i została wyceniona na okrągłe 45 miliardów dolarów. Dla porównania Epic Games, twórca niezwykle popularnego Fortnite i genialnego oprogramowania Unreal Engine, które stoi za większością wypasionych graficznie gier, został wyceniony pod koniec 2020 roku na 17,3 miliarda dolarów. Poza tym dochody Roblox wzrosły z 435 mln dolarów w 2019 roku do skromnych 920 mln $ w roku 2020.

Czym jest Roblox?

Przede wszystkim, tak naprawdę, nie jest grą. Roblox to bezpłatna platforma, na której gracze mogą podróżować po wirtualnych światach i grać w dowolne gry. Jest pełen treści tworzonych przez użytkowników i oferuje oszałamiającą różnorodność gatunków oraz tytułów. Grafika robloxowych światów i gier jest, delikatnie mówiąc, dosyć prosta, pełna uniwersalnych elementów i postaci przypominających ludziki Lego (chociaż ostatnio pojawia się coraz więcej awatarów). Ma też mnóstwo niedoróbek oraz błędów i bywa niedopracowana nawet w przypadku najpopularniejszych gier. Jednak różnorodność i dziwaczność tego świata sprawiają, że zwiedzanie gier Robloxa jest świetną zabawą, która przyciąga całe rzesze użytkowników.

Roblox

Jednym z kluczy do sukcesu platformy jest łatwość, z jaką dzieci mogą zapraszać swoich kolegów i koleżanki do dołączania do wirtualnych gier. Spotykają się tam po kliknięciu jednego przycisku na dowolnym urządzenia: od konsoli Xbox po telefon, laptop lub komputer PC. A dzięki otwartym kanałom czatu nieustannie ze sobą gadają i negocjują, do której gry dołączyć. Czyli robią to, co zawsze robiły. Rozmawiają ze sobą i bawią się. A platforma dostarcza im mnóstwa atrakcji i zabawek.

To, co odróżnia Roblox od innych rozwiązań gamingowych to fakt, że wszystkie robloxowe gry zostały stworzone przez użytkowników platformy. Bo w Robloxie zabawa to nie tylko z „gierczenie” i zwiedzanie, ale także tworzenie gier. I trzeba przyznać, że ta formuła doskonale się sprawdza. Na oficjalnej stronie internetowej Robloxa można znaleźć informację, że jej użytkownicy opublikowali na platformie ponad 20 milionów gier. A w niektóre z nich, jak np. Adopt me!, gracze zagrali 20,5 MILIARDA razy.

Dlaczego wszyscy mówią o Robloxie?

Ponieważ każdy, w tym dzieci, może zarobić na platformie mnóstwo pieniędzy. Niektórzy programiści mogą zarobić na swoich grach nawet milion dolarów w ciągu jednego roku. Bo chociaż Roblox i wszystkie gry są dostępne bezpłatnie, wiele dzieci kupuje i wydaje wirtualną walutę o nazwie Robux na dodatkowe przedmioty i skórki swoich awatarów.

Na Roblox gry może tworzyć dokładnie każdy. Platforma daje młodym ludziom możliwość realizacji własnych pomysłów zapewniając zestaw narzędzi do tworzenia gier, których obsługi mogą nauczyć się nawet dzieci. Jeśli gra zostanie uruchomiona, jej twórcy mogą dalej ją rozwijać i skalować, ponieważ Roblox ułatwia przekształcenie jej w grę online dostępną dla wielu graczy.

Gry wykorzystują język skryptowy o nazwie Lua, który jest znacznie prostszy, niż większość innych języków programowania. Firma udostępnia poza tym fora dla programistów, na których twórcy mogą rozwiązywać problemy, a także zdobywać nowe umiejętności. Dzięki Robloxowi programiści nie muszą się martwić o logistykę, ani konfigurowanie serwerów. Po prostu tworzą grę i udostępniają ją graczom. A to, jak głęboko zagłębią się w proces tworzenia gier, zależy wyłącznie od nich.

Rozwiązanie jest tak przyjazne, że z platformy korzystają nawet nauczyciele uczący projektowania gier. Wykorzystują do tego elementy konstrukcyjne i proste samouczki ułatwiające rozpoczęcie zabawy w programowanie, która nie tylko pozwala rozwijać umiejętności w zakresie kodowania, modelowania, ale także projektowanie gier na całkiem wysokim poziomie.

Pieniądze dla programistów pochodzą z wpłat premium, co umożliwia im udział w opłatach za subskrypcję uzależnionych od tego, ile czasu gracze spędzą w grze lub wirtualnych światach. Deweloperzy mogą również sprzedawać przepustki do gier i wirtualne zasoby. Zwykle są to skórki i ubrania dla postaci oraz akcesoria. Jednak w niektórych grach można kupować też pojazdy, broń i umiejętności specjalne.

Deweloperzy otrzymują od Roblox wypłaty w Robuxach, które mogą je przekonwertować na całkiem realną walutę używając Developer Exchange’a, czyli DevEx’a.

Jak wygląda przeciętna robloxowa gra?

Nie ma „przeciętnej gry Roblox”, bo Roblox to platforma, na której każdy może robić, co chce. A ponieważ w Robloxie jest tak wielu graczy, każdy z nich może realizować swój własny pomysł i znaleźć swoją wyjątkową, oddaną publiczność.

Dlatego na platformie dostępnych jest wiele różnych gier, od platformówek dla jednego gracza po strzelanki pierwszoosobowe. Jednak najpopularniejsze gry to symulatory, w których można odgrywać różne scenariusze, takie jak pójście do szkoły – jak w Royale High – czy wizyta w pizzerii.

Pizzeria Roblox

Dość popularnym rodzajem gier są gry dla… dziewczynek. Na przykład, wspomniany Royale High to magiczny świat, który można zwiedzać po skończeniu zajęć w szkole. Gra napisana została dla dziewczyn przez dziewczynę, która zauważyła, że dziewczyńskie gry są niedostatecznie reprezentowane w branży zdominowanej przez mężczyzn. I to pomimo, że połowa wszystkich graczy to kobiety.

Faktem jest, że istnieje niezliczona ilość brutalnych lub opartych na konkurencji gier, a wiele kobiet, dziewczyn i dziewczynek – na przykład ja – woli łagodniejsze tempo i inny rodzaj zabawy. W Royale High można np. spędzać ze sobą czas siedząc w lesie, na polanie, przy wirtualnym ognisku. W innej robloxowej grze – Dance Off – gracze wybierają stroje, fryzury, a potem wychodzą na scenę. Są tam oceniani przez innych użytkowników i w ten sposób wyłaniany jest zwycięzca, który z czasem uzyskuje, jakże pożądany przez dziewczynki, status osoby popularnej (wyświetlany tuż nad głową).

Wirtualna waluta Robux

Ekonomia platformy oparta jest na robloxowej walucie Robux, którą można kupić za całkiem realną gotówkę. Dlatego zastanowiłabym się kilka razy, zanim pozwoliłabym dziecku odwiedzać platformę ze swojego telefonu, w którym dostępnych jest wiele dogodnych metod płatności. Może bowiem okazać się, że z konta zniknie całkiem pokaźna kwota, za to maluch szpanuje w grze wypasioną postacią i akcesoriami.

Ciemne strony Robloxu

Zasady, na których opiera się platforma, są naprawdę bardzo w porządku. Zabawa, inne dzieci, nauka programowania i projektowania gier. Kolorowy świat dostarczający mnóstwo wrażeń i możliwości.

Jednak, jak wszędzie, także tu, pojawiają się problemy. Bo chociaż Roblox zbudował bazę graczy jako środowisko przyjazne rodzinie, to coraz częściej pojawiają się obawy dotyczące randek online i niewłaściwego zachowania niektórych graczy na platformie. I chociaż większość dzieci rozmawia i bawi się prawie wyłącznie z prawdziwymi przyjaciółmi i twierdzi, że nie natknęły się na nic niepokojącego, to w grze pojawiają się dorośli ludzie szukający kontaktu z dziećmi. A na samej platformie są też gry, które mają bardzo dorosły klimat, na przykład nagie postacie symulujące seks.

Tego rodzaju gry są powszechnie nazywane grami Condo, a grający w nie gracze często używają wulgarnego, napastliwego języka. I chociaż zespół Robloxa prosi o zgłaszanie tego typu miejsc i osób, to dosyć ciężko jest zapanować nad platformą, w której dostępnych jest 40 milionów gier.

Czytaj też: Dziecko w sieci. YouTuberzy, Instamodelki i TikTokowe gwiazdeczki

Striptiz, czyli jak dzieciaki oszukują naiwniaków

Sama nie wiem, czy robloxową stylistykę można uznać za seksowną. Jednak są osoby, którym najwyraźniej przypadła do gustu.

Roblox strip condo

Wygląda jednak, że dzieciaki są teraz nie w ciemię bite. Z opowiadanych historii wynika, że 16letnie panny potrafią szybko oskubać z Robuxów naiwnych i napalonych facetów podsyłając im w zamian… zdjęcia znalezione w Google.

Robloxowe pokolenie

Roblox dopiero się rozkręca. I robi to szybko. Jest platformą, na której dzieciaki mogą bawić się i rozwijać. A przy planach dotyczących przekształcenia platformy w metaversum, możemy oczekiwać fali wychowanych na Robloxie dzieciaków, które będą postrzegać świat w sposób zupełnie inny, niż ich rodzice, poczciwi milenialsi.

Próbowałem przeżyć tydzień bez smartfonu, czyli zapis technologicznego survivalu

Wybrane dla Ciebie
Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon