Partnerem strategicznym Homodigital.pl jest
18 czerwca 2021

Czy Lem hakowałby? Startuje Hack4Lem

Już 18 czerwca astrogatorzy z całego świata wejdą na pokład „Niezwyciężonego”, aby zmienić wspólną przyszłość. W ciągu czterdziestu godzin, uczestnicy wydarzenia Hack4Lem odpowiedzą na wyzwania z zakresu biznesowo-technologicznego oraz CSR. Łączna pula nagród dla najlepszych zespołów wynosi 150 000 złotych. Współorganizatorami hackathonu są PKO Bank Polski, Microsoft oraz Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

Już 18 czerwca astrogatorzy z całego świata wejdą na pokład „Niezwyciężonego”, aby zmienić wspólną przyszłość. W ciągu czterdziestu godzin, uczestnicy wydarzenia Hack4Lem odpowiedzą na wyzwania z zakresu biznesowo-technologicznego oraz CSR. Łączna pula nagród dla najlepszych zespołów wynosi 150 000 złotych. Współorganizatorami hackathonu są PKO Bank Polski, Microsoft oraz Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

hack4lem partnerzy
hack4lem partnerzy

W trakcie trwania hackathonu przewidziano wiele wykładów prowadzonych przez znanych ekspertów takich jak prof. Aleksandra Przegalińska czy dr Maciej Kawecki. Całość dostępna będzie za pośrednictwem transmisji na żywo z siedziby PKO Banku Polskiego w warszawskiej Rotundzie. Wydarzenie trwać będzie od 18 do 20 czerwca.

Udział w wydarzeniu jest darmowy i otwarty dla wszystkich chętnych: studentów, programistów, projektantów UX, project managerów, inżynierów, ekspertów baz danych, analityków, a nawet socjologów. Jednak z uwagi na społeczny charakter wydarzenia, do drużyn dołączyć mogą również osoby, których bezpośrednio dotyczą rozwiązania zadań. Dlatego jeśli drużyny będą projektować technologie pomagające osobom starszym, z niepełnosprawnościami lub wykluczonym w jakikolwiek inny sposób – jest miejsce również na ich głos! Projekty biorące udział w konkursie mogą być zgłaszane indywidualnie lub w zespołach złożonych z maksymalnie 6 osób. Ci z uczestników, którzy nie mają zespołu, będą mogli stworzyć drużynę na kanale Discord. Każdy biorący udział w hackathonie może liczyć na wsparcie specjalistów, dostępnych przez cały czas trwania wydarzenia. Mentorzy pomogą nie tylko od strony technicznej, ale także posłużą radą w kwestii sposobów wdrażania pomysłów w poszczególnych zadaniach.

Organizatorzy wydarzenia starają się, aby rozwiązania zaproponowane podczas hackkathonu były uniwersalne i służyły możliwie najszczerszej grupie ludzi, zgodnie z ideą, że technologia musi być użyteczna i powszechna.

Bank i cyberbezpieczeństwo

Podczas Hack4Lem przed uczestnikami stoją wyzwania w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich to „Bank przyszłości” – czyli jak z pomocą nowoczesnych technologii sprawić, by bankowość była nie tylko bezpieczna, ale przede wszystkim łatwo dostępna dla każdego. Zagadnienia związane z CX (ang. Customer Experience), czyli z indywidualnym doświadczeniem użytkownika, przyszłością placówek bankowych czy następcą tradycyjnej aplikacji bankowej to wierzchołek góry lodowej. Rywalizujący w hackathonie pochylą się też nad takimi tematami jak automatyzacja na różnych polach, Smart home i IoT, czyli inteligentne rozwiązania w świecie finansów, Personal Finance Management, czyli inteligentne rekomendacje w codziennym bankowaniu i innymi.

Druga kategoria to zadanie z zakresu CSR związane z cyberbezpieczeństwem.

Według raportu NASK „Nastolatki 3.0”, 2 na 3 uczniów w Polsce spotkało się z jakąś formą cyberprzemocy, która nie zostawia fizycznych śladów, więc może pozostać bardzo długo nieodkryta, a nawet doprowadzić do tragedii. Organizatorzy Hack4Lem zapraszają do pracy nad zagadnieniami związanymi z technologią anty-hejt, która pomoże w walce z cyberprzemocą i działając w czasie rzeczywistym (a nie post factum) będzie wspierać osobę doświadczającą hejtu lub uprzedzać sprawcę, że właśnie się go dopuszcza. Drugim filarem kategorii cyberbezpieczeństwa jest edukacja anty-hejt – poszukiwanie rozwiązania, które wesprze dorosłych w edukacji cyfrowej w zakresie cyberprzemocy. Działania na polu edukacji, nawet jeśli opierają się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii, nie zawsze wymagają umiejętności programistycznych – stąd zwłaszcza w pracy nad tym wyzwaniem interdyscyplinarność zespołów i udział humanistów może stanowić wartość dodaną.

Uniwersalne rozwiązania Hack4Lem

Wydarzenie to jednocześnie element obchodów urodzin wielkiego pisarza i futurologa, Stanisława Lema. Edukacja cyfrowa i technologie pomocne człowiekowi to coś, o co w swojej twórczości apelował Stanisław Lem, dlatego pragniemy, aby tworzone podczas hackatonu rozwiązania były jak najbardziej inkluzywne i dostępne.

“Na PKO Banku Polskim, jako liderze technologicznym krajowego sektora bankowego, ciąży szczególna odpowiedzialność za przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. Dlatego z jednej strony wdrażamy najbardziej innowacyjne rozwiązania technologiczne, które służą naszym klientom, ale z drugiej strony – nie zapominamy o włączaniu w cyfryzację całego polskiego społeczeństwa. Bez cyfrowego społeczeństwa, cyfrowy bank nie ma sensu” – powiedział Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.

Dr Maciej Kawecki, Prezes Instytutu Lema, dodał: „Stanisława Lema zawsze interesowały miejsce i rola człowieka w obliczu rozwoju nowych technologii. Każdego człowieka. Bo technologia powinna zwiększać jakość naszego życia, ułatwiać funkcjonowanie wszystkim, a w szczególności tym najbardziej potrzebującym. Jednym z głównych celów statutowych Instytutu Lema jest szeroko rozumiana edukacja cyfrowa społeczeństwa. Edukacja, która nie wyklucza, która włącza i nie dyskryminuje. Dlatego nasz sztandarowy projekt walki z cyberprzemocą “Ogarnij hejt” kierujemy głównie do małych miast, miasteczek i wsi. Dlatego też prowadzimy edukację nastawioną na walkę z wykluczeniem cyfrowym osób starszych. Temat dostępności – czy do technologii, czy do edukacji – jest dla nas szalenie ważny i tym bardziej cieszymy się, że będzie on tak mocno zaakcentowany podczas Hack4Lem. Wspólnie z Microsoftem i PKO BP mówimy tutaj jednym głosem i jestem pewien, że usłyszy go wielu”.

Strona wydarzenia: hack4lem.com

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon