Według globalnego badania firmy, aż 63% specjalistów w zakresie oprogramowania, którzy korzystają z GenAI, robi to używając narzędzi, których użycia ich firma nie zatwierdziła.
Problemem jest to, że wiele firm softwarowych jeszcze nie wdraża generatywnej AI, tymczasem ich pracownicy chętnie z takich narzędzi korzystają. Tylko co dziewiąta firma już wdrożyła tą technologię do swoich procesów inżynierii oprogramowania a co czwarta uruchomiła w tym zakresie programy pilotażowe. Przeszło 60% firm jest dopiero na etapie rozważań na temat implementacji GenAI. Znikomy ułamek firm – raptem 2% – nie ma planów wdrożenia tej technologii.
Większość firm dopiero się zastanawia, co zrobić z GenAI, podczas gdy istotna część ich pracowników już z tej technologii korzysta. Niestety, jak komentuje Marek Matczak, CTO w Software Center, Capgemini Polska, taka „oddolna” implementacja tych narzędzi powoduje, że ryzyka użycia tej technologii są wielokrotnie większe.
„Oddolne” wdrażanie GenAI nie jest zjawiskiem ograniczonym tylko do firm softwarowych. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że menedżerowie w większości firm, zwłaszcza nietechnologicznych, niechętnie zajmują się wdrażaniem tej technologii. Wchodzi ona do firm głównie w wyniku oddolnych inicjatyw szeregowych pracowników.
Niech programiści używają GenAI – ale tej zatwierdzonej przez firmę
Co powinny zrobić firmy? Przede wszystkim wziąć proces implementacji generatywnej inteligencji w swoje ręce. Powinny wybrać właściwe narzędzia i sprawdzać, że tylko one są używane przez pracowników.
„Aby skutecznie minimalizować ryzyko związane z nieautoryzowanym korzystaniem z narzędzi AI, firmy powinny zacząć od ustanowienia przejrzystych zasad. Wytyczne te muszą szczegółowo określać zakres i sposób użycia autoryzowanych narzędzi korzystających z generatywnej sztucznej inteligencji” – radzi Marek Matczak. Wytyczne powinny spowodować, żeby wszystkie zatrudnione osoby były świadome granic i konsekwencji ich przekroczenia.
Niezbędne są również szkolenia. Trudno jest oczekiwać od pracowników używania wybranych przez firmę narzędzi, jeśli pracownicy nie są przeszkoleni do ich użycia. Obecnie tylko 40% specjalistów od oprogramowania twierdzi, że pracodawca zapewnił im odpowiednie szkolenia. Ok. 32% programistów szkoli się sama a 28% z nich w ogóle nie jest przeszkolonych.
Chcesz dowiedzieć się więcej o ryzykach związanych ze stosowaniem narzędzi GenAI w firmach IT i o tym, jak je minimalizować? Przeczytaj raport Capgemini.
Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3