Java to język programowania obiektowego stworzony w 1991 roku przez Sun Microsystems jako język programowania ogólnego zastosowania. Od tej pory regularnie jest rozwijany, a najpopularniejsze szkoły kodowania i uczelnie techniczne programowanie w Javie zawierają w swojej ofercie. Czy jednak warto inwestować w naukę starych języków? Najnowsze statystyki wskazują jednak, że Java przetrwa. Więcej: utrzyma pozycję jednego z najlepszych języków programowania.
Inwestycja w programistów Javy rośnie
Z przygotowanego przez dostawcę narzędzi Perforce raportu „Java Developer Productivity Report 2024” wynika, że programiści nie muszą się obawiać o znalezienie pracy. Aż 60% przebadanych firm z całego świata zamierza w 2024 roku zatrudnić programistów języka Java! Co więcej, 42% firm planuje zwiększyć budżet na narzędzia Javy – tak zwane Java Development Tool (na przykład Eclipse, JUnit, NetBeans itd.). Na narzędzia JDK zostaną przeznaczone niemałe budżety – 31% badanych firm przewiduje budżet powyżej 500 dolarów na developera!
Java jest językiem rozwojowym, a co za tym idzie, ciągle pojawiają się nowe wersje. W kontekście znaczenia korzystania z aktualnych wersji języków programowania pisaliśmy w artykule Codebase z lukami wysokiego ryzyka – ich liczba rośnie!. Czy programiści mają własne preferencje dotyczące wersji Java Development Kit? Z raportu wynika, że tak. W 2024 roku 24% aplikacji powstaje z wykorzystaniem JDK 8, a tuż za nim z wynikiem 23% jest JDK 17. Wysokie wskaźniki wykorzystania niewspieranych wersji JDK oznaczają, że firmy korzystają ze wsparcia dostawców zewnętrznych, takich jak Amazon Corretto, Azul Zulu i OpenLogic.
Wśród najpopularniejszych zastosowań Javy raport wymienia mikroserwisy oraz programowanie chmurowe. Najpopularniejszym dostawcą chmury, według 31% respondentów, jest AWS – Amazon Web Services.
Polacy korzystają z Javy – jakie są zarobki programistów?
Według danych z portalu BulldogJob z maja 2023 roku programista Javy zarabia średnio na etacie 9814 zł na rękę, a na umowie B2B średnio 22115 zł netto. Nie jest to zatem język programowania o najwyższych zarobkach, ale jednocześnie można je uznać za na tyle wysokie, by warto było zainteresować się rozwojem w tym kierunku. Za wyborem Javy przemawia też rosnąca popularność języka potwierdzona przez omawiany raport. To język, który choć stary, wciąż pozostaje młody duchem. I nic nie wskazuje, by miało to się szybko zmienić.
Czy inwestować w umiejętność programowania w starszych językach? To pytanie nie dotyczy tylko Javy, ale też C i C++, których porzucenie sugerował ostatnio Biały Dom.
Autor grafiki: Feodora