Jak wynika z najnowszego raportu GI Group Holding, międzynarodowej grupy z branży HR, w tych czterech obszarach popyt na pracę rośnie najszybciej.
„Prognozujemy, że właśnie te obszary zdominują rynek pracy w latach 2024-2025 i tutaj będziemy odnotowywać najszybszy wzrost wynagrodzeń” – napisała cytowana w raporcie Agata Jemioła, Branch Manager w Grafton Recruitment.
Z badania przeprowadzonego przez GI Group wynika, że około 30% polskich respondentów spodziewa się wzrostu popytu na specjalistów od AI i uczenia maszynowego (globalnie jest to nawet więcej, bo 35%), nieco mniej, bo 26%, oczekuje wzrostu popytu na specjalistów od bezpieczeństwa danych oraz od transformacji cyfrowej.
Nieco gorzej wyglądają perspektywy deweloperów oprogramowania. Tu wzrostu popytu spodziewa się tylko 15,6% polskich respondentów i jest to dwukrotnie niższy poziom niż średnia dla wszystkich krajów, w których prowadzono badanie.
Tę słabość na rynku deweloperów – oraz testerów – oprogramowania dostrzega również Agata Jemioła z Graftona.
Juniorzy podatni na zwolnienia w IT
„Ze względu na cięcia kosztów i restrukturyzacje wiele firm (zarówno w Polsce, jak i na świecie) zmniejszyło swoje zespoły deweloperskie i testerskie, a także ograniczyło lub całkowicie wstrzymało rekrutacje do nich” – napisała Jemioła.
Jak dotąd, zwolnienia w IT w Polsce były nieliczne i dotyczyły głównie branży gamingowej. Jak sygnalizuje Jemioła, ten trend może się utrzymać.
Na świecie pracownicy sektora technologicznego mają o wiele gorzej. Fala redukcji zatrudnienia nadeszła w ostatnich miesiącach 2022 roku i osiągnęła kulminację w styczniu 2023 r., kiedy w ciągu jednego miesiąca zwolnienia dotknęły niemal 85 tysięcy osób. Jak pisaliśmy niedawno, fala zwolnień wróciła w styczniu tego roku, kiedy ich liczba osiągnęła poziom niewidziany od marca 2023 r.
To, że popyt na specjalistów od IT nieco osłabł, nie oznacza, że specjaliści dostępni są od ręki. Niemal 38% polskich firm miało trudności z zatrudnieniem kandydatów o zaawansowanych umiejętnościach cyfrowych. Należy podkreślić – zaawansowanych. Jak pokazał niedawny raport od JustJoinIT, popyt na niedoświadczoną kadrę IT, tak zwanych juniorów, jest niski a ich pozycja na rynku pracy – słaba.
Źródło zdjęcia: Product School/Unsplash