Partnerem strategicznym Homodigital.pl jest
24 października 2020

Y Combinator: ziemia obiecana założycieli startupów

Poznajcie legendarny akcelerator startupów, czyli program, do którego mogą przyłączyć się najlepsi przedsiębiorcy z najlepszymi pomysłami. Y Combinator mieści się w Mountain View, w Kalifornii, gdzie swoją siedzibę ma Google, Microsoft, Symantec, czy Samsung Electronics

Poznajcie legendarny akcelerator startupów, czyli program, do którego mogą przyłączyć się najlepsi przedsiębiorcy z najlepszymi pomysłami. Y Combinator mieści się w Mountain View, w Kalifornii, gdzie swoją siedzibę ma Google, Microsoft, Symantec, czy Samsung Electronics

Akcelerator startupów to rodzaj funduszu inwestycyjnego. Jednak jego działanie jest znacznie szersze – oprócz pieniędzy oferuje też wsparcie mentorów, którzy zjedli  zęby na biznesie związanym z nowymi technologiami. Częścią Y Combinatora jest też serwis Hacker News, największa na świecie społeczność programistów i przedsiębiorców.

Co wykombinował Y Combinator?

Y Combinator działa od 2005 r. i dzięki niemu skrzydła rozwinęły takie firmy jak:

  • Reddit – jeden z najstaszych serwisów społecznościowych
  • Dropbox – firma, która zrewolucjonizowała rynek przechowywania plików w chmurze
  • Airbnb – pionier sharing economy w turystyce
  • Stripe – platforma płatności, która walczy z PayPalem o światową dominację
  • Coinbase – największa giełda kryptowalut na świecie, w jej portfelach znajduje się prawie milion bitcoinów
  • Twitch – platforma do streaming wideo. To taki YouTube dla graczy komputerowych.
  • Cruise Automation – firma specjalizująca się w pracach nad technologią autonomicznych pojazdów. W marcu tego roku kupiona przez General Motors.

Y Combinator założyło w  2005 r. czworo inwestorów. Najbardziej znany jest programista i przedsiębiorca Paul Graham. To pionier internetu, który jeszcze w 1996 r. stworzył pierwszą aplikację tzw. webową (pracującą w przeglądarce) Viaweb, którą dwa lata później sprzedał Yahoo. 

 Oprócz Grahama Y Combinator stworzyli jego żona Jessica Livingston, programista specjalizujący się w robotyce Trevor Blackwell oraz Robert Tappan Morris, który z kolei zasłynął tym, że stworzył w 1988 r. pierwszego „robaka komputerowego”, czyli rodzaj złośliwego oprogramowania, który w przeciwieństwie do wirusa komputerowego nie potrzebuje jako „nosiciela” innego programu.

Czytaj też: Pięć technologii, które pomagają rodzinom w okresie okołoporodowym

Czytaj też: Respiratory są na wyczerpaniu – ostrzega premier. Czy można kupić sobie własny respirator lub urządzenie do tlenu? Ile to kosztuje? Czy ma sens? I jaki jest wybór?

Staramy się nie być zbyt mądrzy

Y Combinator oferuje finansowanie w zamian za udziały oraz wsparcie w rozwoju produktu. Założyciele startupów mogą liczyć na 125.000 dolarów w zamian za 7% udziałów w firmie (do niedawna było to 150.000 dolarów, ale jak widać siła marki pozwoliła na obniżenie ceny). Z tej oferty skorzystało już ponad dwa tysiące firm.

W Y Combinator inwestują fundusze venture capital. W ten sposób akcelerator jest w stanie przyjąć do swojego elitarnego programu i wesprzeć około 60 firm rocznie. Firma zebrała w swojej historii ponad 34 mld dolarów.

Obecnie akceleratorem zarządza programista i przedsiębiorca Geoff Ralston, który w 1997 r. zbudował Yahoo! Mail, czyli jedną z pierwszych usług pocztowych online.

Staramy się nie być zbyt mądrzy, bo najwybitniejsi founderzy potrafią dostrzec rzeczy, których my nie widzimy. Jeśli będziesz zbyt przemądrzały, przegapisz następne Airbnb. Powiesz: łóżka do wynajęcia w prywatnych mieszkaniach? A co to za głupi pomysł?” – opowiada w wywiadzie dla Techcrunch.

Oprócz legendarnego już Y Combinatora najważniejsze programy akceleracji startupów to: Amerykańskie Techstars, 500 startups, hinduski Venture Catalysts, brytyjskie StartupBootCamp, Ignite, Melbourne Accelerator Program. Wszystkie działają w podobny sposób, chociaż specjalizują się w różnych sektorach oraz regionach świata. 

Akceleratory konkurują ze sobą, starając się przyciągnąć ofertą wsparcia i mentoringu najbardziej utalentowanych przedsiębiorców z najlepszymi pomysłami.

Tagi:
Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon