Partnerem strategicznym Homodigital.pl jest
23 kwietnia 2024

TikTok znów ma problemy, tym razem w UE. „Toksyczny i uzależniający”

TikTok znów ma problemy. Tym razem Unia Europejska rozpoczęła postępowanie przeciw spółce z powodu uruchomienia we Francji i w Hiszpanii aplikacji TikTok Lite. Komisji Europejskiej zwłaszcza nie spodobał się system nagród w nowej aplikacji. Komisarz Thierry Breton opisał system jako toksyczny i uzależniający, zwłaszcza dla dzieci.

Czym jest system nagród w TikTok Lite? I czemu wzbudził aż takie kontrowersje w Komisji Europejskiej?

System nagród oferuje punkty za oglądanie i „polubianie” klipów. Punkty można następnie wymienić na karty podarunkowe, vouchery Amazona lub na wewnętrzną „cyfrową walutę” TikToka. Waluta używana jest głównie do wynagradzania autorów ulubionych klipów. Komisja boi się, że tego typu system będzie prowadził do jeszcze większego uzależnienia od platformy, zwłaszcza wśród dzieci.

„Podejrzewany, że [ta] funkcja TikTok Lite jest toksyczna i uzależniająca, zwłaszcza dla dzieci” – napisał Komisarz ds Rynku Wewnętrznego Thierry Breton we wpisie na platformie X.

Komisja ponadto wytyka właścicielowi TikToka, chińskiej firmie ByteDance, że wprowadzając nową funkcjonalność nie przeprowadziła analizy ryzyk dla użytkowników. Do takiego postępowania firma jest zobowiązana na mocy Digital Services Act (DSA), regulacji unijnej narzucającej specjalne wymagania na największe platformy cyfrowe, w tym również TikToka.

„Jeśli TikTok nie przedstawi przekonujących dowodów na bezpieczeństwo [aplikacji] – a jak dotąd tego nie uczynił – to jesteśmy gotowi uruchomić przewidziane w DSA środki tymczasowe. W tym – zawieszenie 'systemu nagród’ TikTok Lite” – stwierdził Breton.

TikTok ma czas do 3 maja, by odpowiedzieć na pytania komisji dotyczące środków zapewniających bezpieczeństwo niepełnoletnich i zdrowie psychiczne użytkowników.

Co na to TikTok?

Rzecznik TikToka wyraził „zawód” z powodu decyzji Komisji Europejskiej. Podkreślił, że system nagród będzie dostępny tylko dla osób powyżej 18. roku życia. Ten argument brzmiałby pewnie trochę mocniej, gdyby nie fakt, że TikTok jest już przedmiotem uruchomionego w lutym postępowania Komisji na podstawie DSA. Dlaczego postępowanie? Między innymi ze względu na podejrzenie braku skutecznych procedur weryfikacji wieku użytkowników.

Jeśli KE uzna, że TikTok naruszył przepisy DSA, to firmie mogą grozić kary w wysokości nawet 6% globalnych przychodów firmy.

To kolejny cios dla TikToka w ostatnich dniach. Ostatnio amerykańska Izba Reprezentantów uchwaliła ustawę, która zmuszałaby ByteDance do sprzedaży TikToka lub wycofania się z amerykańskiego rynku. Ustawa przeszła w pakiecie ustaw obejmujących pomoc dla Ukrainy i Izraela. Stąd realna perspektywa, że zostanie ona szybko zaaprobowana przez Senat i podpisana przez prezydenta Joe Bidena. W takim wypadku ostatnią linią obrony firmy byłyby amerykańskie sądy.

Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon