Global Risk Report 2024 został oparty na ankiecie wśród 1500 osób ze świata nauki, biznesu, sfer rządowych, społeczeństwa obywatelskiego oraz społeczności międzynarodowej.
Według raportu przekazywanie fałszywych informacji, niekoniecznie intencjonalne (misinformation) oraz dezinformacja (disinformation) są poważniejszym zagrożeniem dla świata niż ekstremalne zjawiska pogodowe (pozycja 2 na liście ryzyk), zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa, określone w raporcie cyber insecurity (pozycja 4) czy wojna (pozycja 5). Silnie związana z dezinformacją polaryzacja społeczna jest trzecia na liście ryzyk krótkoterminowych, czyli postrzeganych w perspektywie do 2 lat.
„Łatwe w użyciu interfejsy do wielkoskalowych modeli sztucznej inteligencji już teraz umożliwiły eksplozję sfałszowanych informacji i tzw. treści 'syntetycznych’ od zaawansowanego klonowania głosu po podrobione witryny internetowe” – czytamy w raporcie.
Choć rządy podejmują wysiłki, by ograniczyć zagrożenie dezinformacją generowaną przy pomocy sztucznej inteligencji, to wysiłki te prawdopodobnie nie będą nadążać za rozwojem narzędzi sztucznej inteligencji – podaje WEF w raporcie.
Problem dezinformacji staje się szczególnie palący w następnych dwóch latach ze względu na wybory w kilku spośród najludniejszych krajów świata takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Bangladesz, Indie, Indonezja czy Meksyk. Mieszkańcy Unii Europejskiej pójdą do wyborów do Parlamentu Europejskiego już za kilka miesięcy.
O tym, że ryzyko manipulacji z użyciem sztucznej inteligencji w trakcie prezydenckiej kompani wyborczej w Stanach Zjednoczonych jest postrzegane jako duże zagrożenie, pisaliśmy w tekście o narzędziu od McAfee do rozpoznawania deepfake’ów w dźwięku.
W dłuższej perspektywie istotność zagrożeń technologicznych takich jak dezinformacja związana z AI czy bezpieczeństwem cyfrowym (obejmującym nie tylko cyberprzestępstwa, ale też cyberwojny) ustępują miejsca tym związanym z klimatem.
Na liście zagrożeń są nie tylko ekstremalne zjawiska pogodowe (ryzyko długoterminowe nr 1), ale również tak głębokie zmiany klimatu, które prowadziłyby do zmian globalnych systemów klimatycznych (ryzyko nr 2). Utrata bioróżnorodności uzupełnia listę trzech największych światowych ryzyk długoterminowych.
Źródło obrazka: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3