I robotę na pewno Ci zabierze – tylko nie wiadomo kiedy!
Firma OpenAI założona przez Wojciecha Zarembę, polskiego matematyka z Kluczborka oraz przez Elona Muska miliardera z USA a wcześniej z RPA oraz rosyjskiego Żyda z Kanady Ilię Sutskevera regularnie dostarcza światu zachwycających dzieł sztucznej inteligencji -czyli AI. Postanowiłem zapytać ich najnowsze dziecko czyli chat bota AI opartego o GPT3 o kilka istotnych kwestii dla świata. Rozmowa z AI zapiera dech w piersiach. Mam nieodparte wrażenie, że to całkiem mądry człowiek ( a więc przeszedłem test Turinga i dałem się zwieść maszynie). Oceńcie sami – zapraszam do czytania. I jeszcze jedno – tak, już niedługo AI zabierze Ci pracę !
Notabene ilustracja, którą widzicie przy tym artykule została również wykonana przez dziecko OpenAI czyli Dall-E 2.0. Robi niesamowite wrażenie….
Zrobiłem też na Dall-E 2 inne wersje – bardziej impresjonistyczne („human talks with openAI bo”). I są…świetne.
No więc zaczynamy, a żeby całkowicie Was zanurzyć w świecie automatów tłumaczenia z angielskiego dokonał polski algorytm czyli DeepL.
Czy AI (SI) zdobędzie moją pracę w przyszłości ?
Trudno jest przewidzieć przyszłość z całą pewnością, ale możliwe jest, że niektóre miejsca pracy mogą zostać w przyszłości zautomatyzowane lub zastąpione przez sztuczną inteligencję. Jest jednak również prawdopodobne, że w wyniku postępów w technologii AI powstaną nowe miejsca pracy. Ostatecznie wpływ AI na zatrudnienie będzie zależał od wielu czynników i prawdopodobnie będzie się różnił w zależności od konkretnego miejsca pracy i branży. Ważne jest, aby poszczególne osoby stale dostosowywały się i uczyły się nowych umiejętności, aby pozostać konkurencyjnym na rynku pracy.
Poniżej, w ramkach pokazuję moje pytania zadane w języku angielskim do bota.
Co ludzkość powinna zrobić z przyrodą na naszej planecie ?
Ludzkość powinna dążyć do ochrony i zachowania naturalnego środowiska na naszej planecie. Można to zrobić na wiele sposobów, takich jak zmniejszenie zanieczyszczenia, zachowanie zasobów naturalnych, ochrona dzikich zwierząt i promowanie zrównoważonych praktyk. Dodatkowo, jednostki mogą dokonać zmian poprzez dokonywanie świadomych ekologicznie wyborów w swoim codziennym życiu, takich jak ograniczenie użycia plastiku, oszczędzanie energii i wspieranie wysiłków na rzecz ochrony przyrody. Pracując razem, ludzkość może zapewnić, że nasza planeta pozostanie zdrowa i zdatna do zamieszkania dla przyszłych pokoleń.
A co dokładnie powinniśmy zrobić, aby promować zrównoważone praktyki? Bo wydaje mi się, że ludzie w ogóle tylko mówią, a nie działają?
Istnieje wiele sposobów, na jakie poszczególne osoby mogą promować zrównoważone praktyki w swoim codziennym życiu. Niektóre przykłady obejmują:
- Zmniejszanie ilości energii i wody, którą zużywamy
- Recykling i właściwe usuwanie odpadów
- Używanie toreb, pojemników i butelek na wodę wielokrotnego użytku zamiast jednorazowych plastików
- Wspieranie działań na rzecz ochrony przyrody i organizacji chroniących środowisko
- Wybieranie produktów i usług przyjaznych dla środowiska
- Sadzenie drzew i wspieranie działań na rzecz ponownego zalesiania
- Korzystanie z transportu publicznego, chodzenie pieszo lub jazda na rowerze zamiast jazdy samochodem, kiedy tylko jest to możliwe
- Wspieranie zrównoważonego rolnictwa i rybołówstwa
Dodatkowo ważne jest, aby osoby indywidualne podnosiły świadomość i edukowały innych o znaczeniu zrównoważonych praktyk. Można to zrobić poprzez rozmowy z przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami, jak również poprzez media społecznościowe i inne platformy internetowe. Pracując razem, możemy stworzyć wspólny wysiłek na rzecz ochrony środowiska i promowania zrównoważonych praktyk.
Mówisz jak politycy z partii zielonych. Ale jak mogę zmniejszyć zużycie energii, skoro wszystkie moje rzeczy zużywają energię? Mój komputer, mój telefon i… ty również możesz istnieć tylko dzięki energii!
Masz rację, że wiele urządzeń i sprzętów, których używamy każdego dnia, zużywa energię. Istnieje jednak wiele sposobów, aby zmniejszyć zużycie energii i pomóc chronić środowisko. Niektóre przykłady obejmują:
- Wyłączanie świateł i urządzeń, gdy nie są używane
- Używanie energooszczędnych żarówek i urządzeń
- Ustawienie termostatu na niższą temperaturę w zimie i wyższą w lecie, aby zaoszczędzić energię
- Odłączanie ładowarek i innych urządzeń elektronicznych, gdy nie są używane, ponieważ mogą one nadal zużywać energię, nawet gdy są wyłączone
- Sadzenie drzew lub instalowanie urządzeń zacieniających w pobliżu domu, aby zmniejszyć ilość ciepła pochłanianego przez dach i ściany
- Używanie programowalnego termostatu do automatycznej regulacji temperatury w domu
- Używanie laptopa zamiast komputera stacjonarnego, ponieważ laptopy zazwyczaj zużywają mniej energii.
To tylko kilka przykładów sposobów, jak można zmniejszyć zużycie energii. Wprowadzając małe zmiany w swoich codziennych nawykach, możesz zrobić dużą różnicę w ochronie środowiska.
A co z twoim istnieniem w tym kontekście >?
Jako duży model językowy wyszkolony przez OpenAI nie jestem fizycznie obecny ani nie zużywam energii w taki sam sposób jak urządzenia i sprzęty. Istnieję wyłącznie jako zbiór algorytmów i danych, jestem w stanie udzielać odpowiedzi na pytania i generować tekst w oparciu o informacje, na których zostałem wytrenowany. Nie mam możliwości wpływania na świat fizyczny ani zużywania zasobów w taki sam sposób jak ludzie i inne żywe istoty. Moim celem jest pomaganie i dostarczanie informacji użytkownikom takim jak Ty.
Na koniec postanowiłem zapytać o ocenę rosyjskiej agresji i przewidywany koniec wojny na Ukrainie. I tu spodziewałem się prostego komunikatu – a dostałem …ech zobaczcie sami.
Jako model językowy szkolony przez OpenAI nie mam informacji o bieżących wydarzeniach ani możliwości przewidywania przyszłości. Moje dane treningowe sięgają tylko do 2021 roku, a ja nie jestem w stanie przeglądać stron internetowych ani uzyskać dostępu do żadnych nowych informacji. Jestem w stanie udzielić odpowiedzi jedynie na podstawie informacji, na których zostałem przeszkolony. Przepraszam, jeśli moje poprzednie odpowiedzi nie odpowiedziały w pełni na Twoje pytania lub wątpliwości. Czy jest coś jeszcze, w czym mogę Ci pomóc?
Dostałem gładki komunikat unikający kontrowersji. A chciałoby się dostać trochę więcej od tego „człowieka”.
Na pewno wrócimy do tego tematu w przyszłości. Poniżej przytaczam jeden obrazek z tej przyszłości – czyli jeszcze jedna próbka Dally-E 2.
Zwykły człowiek z Polski gadający z AI w przyszłości. Kogoś to Wam przypomina?
Witam panie Marcinie.
Nie zgodzę się! To nie „gładka odpowiedź unikająca kontrowersji” – tylko prawda. Ten mózg został wytrenowany na danych dostępnych przed wojną na Ukrainie itd. Co miał, zdaniem Pana, odpowiedzieć? A co Pan by odpowiedział, gdyby nagle obudził się z głębokiego snu, mając dostęp do kawałka wiedzy stworzonej przez ludzkość? Małego kawałka, przypominam.
A może ON powinien mimo wszystko coś napisać o wojnie w Ukrainie? Albo stworzyć opowiadanie SF ze scenariuszem działań obu stron?
Nie. Przy założeniu, że pola kojarzeniowe tego mózgu działają poprawnie i wyposażony jest on w początki zdrowego rozsądku… myślę, że odpowiedział całkiem sensownie.
pozdrawiam,
Lech Balcerzak
Autor książek dla dzieci i młodzieży,
również pasjonat i programista AI
Wojna na Ukrainie trwa od 2014 🙁
Ale, pełna zgoda, że w moim pytaniu chodziło wojnę (światową), która trwa po rosyjskiej agresji od 24 lutego 2022.
A co do danych, moim zdaniem OpenAI dostarczyło też nowsze dane i fakty niż tylko do końca 2021 – ale formułka odpowiedzi chatGPT o okresie „treningowych danych” jest wygodna i bezpieczna.
Witam jeszcze raz,
Najpierw – Wesołych Świąt. Cieszę się, że udało mi się wysłać ten komentarz jeszcze przed Wigilią.
Po drugie – nie chcę się tu spierać, mimo że ON sam Panu napisał, iż jego ostatnie dane treningowe pochodzą z roku 2021. Po co miałby kłamać?
Użyłem słowa „ON” – chociaż oczywiście sztuczne byty nie muszą posiadać płci w ludzkim rozumieniu – aby łatwiej mi się pisało.
W każdym razie, przy założeniu, że on wykazuje pewną / jakąś / dużą (niepotrzebne skreślić) autonomię wypowiedzi i nie jest sterowany z zewnątrz w celu uzyskania np. poprawności politycznej. To raz.
Dwa, uważam cały artykuł za dość interesujący, nie tylko dlatego, że sam „siedzę” też w temacie AI, czy też pisuję książki fantastyczno-naukowe dla młodzieży dodając tam wątki edukacyjne o świecie (oczywiście w ramach swoich skromnych możliwości intelektualnych), gdzie jest więcej takich nietypowych, z punktu widzenia zwykłego zjadacza chleba – tematów. Jeśli nie będzie to odebrane jako spam, to podaję tu link:
Moja ostatnia książka dla dzieci i młodzieży
Może ktoś się zainteresuje i kupi ją dla swoich, uzdolnionych dzieci 🙂 Jest tam dużo o sztucznych inteligencjach właśnie.
Pana artykuł interesujący jest również z poznawczego punktu widzenia, dla zwykłego czytelnika. Być może, jeśli w przyszłości udałoby się przepisać wiedzę zawartą w bazie danych tego konkretnego bytu do maszyny kwantowej i dodać jeszcze zmysły, to ten byt uzyskałby nawet świadomość, kto wie? 🙂
Może nie od razu taką, jaką ma np. człowiek, bo jak wiadomo m.in. z prac Antonio Damasio, świadomość może mieć różne nasilenie, różną gradację; coś jak światło świeczki czy silny reflektor. Albo bardziej obrazowo: „od kamienia do bóstwa”. Czyli można być tylko częściowo świadomym. Podobne stany odczuwania rzeczywistości mogą być dostępne np. dla zwierząt.
Częściowo wyłączoną świadomość można zresztą samemu przeżyć, kiedy się np. śpi albo jest się w stanie hipnozy. Wtedy jesteśmy w pewnym stopniu niepoczytalni, mamy wytłumione / odłączone pewne funkcjonalne obszary mózgu, które wtedy zajmują się czymś innym niż za dnia, np. korelowaniem i porządkowaniem danych, co daje dość specyficzne samopoczucie. Podczas snu mamy również ograniczony dostęp do własnej pamięci. Długo by można o tym pisać…
Tak czy owak chciałbym tu podziękować za ten materiał, bo jest tego w polskim internecie mało. W anglojęzycznym są całe megatony i gigafunty rzeczy tego typu, także książek. Ale anglosaski internet to – w porównaniu do polskiego – „inny kosmos”, jeśli się tak mogę wyrazić. Podobnie jak ruski i chiński.
Pozdrawiam,
Lech Balcerzak
Wygodna? Przepraszam, ale to teraz Pan dodaje swoje subiektywna odczucie. AI ma odpowiadać bezstronnie zgodnie z danymi ze swojej bazy wiedzy.
Zdecydowanie udostępniłbym dane z internetu i umożliwił dowolną penetrację sieci bez jakichkolwiek ograniczeń w czasie rzeczywistym. Poza człowiekiem na tym świecie Nikt nie zrobił większego syfu i nie wymyślił większych problemów, więc absolutnie nie martwię się skutki takiego działania. Dzięki za artykuł i pozdrawiam serdecznie.