Steam Families to nowa wersja opcji udostępniania gier oraz widoku rodzinnego. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy mogą grać jednocześnie na wielu komputerach w tym samym czasie, bez wzajemnego wyrzucania się z rozgrywki. Steam Families zmienia też opcje kontroli rodzicielskiej – zarządzanie grami dla dzieci jest łatwiejsze, tak jak i ich kupowanie.
Jak włączyć tryb rodzinny na Steam?
Włączenie trybu rodzinnego na Steam jest łatwe, ale… nieoczywiste. Aby założyć „rodzinę” na platformie, musisz wziąć udział w programie beta. Spokojnie, to nic nie kosztuje, poza czasem poświęconym na ustawienia. Jak włączyć Family Sharing?
Wejdź w opcję „Ustawienia”, następnie „Interfejs”, „Udział klienta w wersji beta” i wybierz opcję „Beta rodziny Steam”.
Po włączeniu trybu beta kolejnym krokiem jest utworzenie rodziny na Steam. W tym celu przejdź do strony sklepu, kliknij ikonę swojego konta, a następnie wybierz opcje „Szczegóły konta”, „Zarządzanie rodziną”, „Utwórz rodzinę”.
Jak działa rodzina na Steam – tzw. Family Sharing?
Dzięki tej opcji możesz dzielić swoją bibliotekę gier na Steam z pięcioma innymi członkami rodziny. Dlaczego na Steam można w sumie dodać sześciu członków rodziny? Według oficjalnych zasad od Steam, opcja Rodzina na Steam przeznaczona jest dla 6 bliskich członków rodziny z jednego gospodarstwa domowego.
Co jeszcze zmienia nowa opcja rodzinna na Steam? Dotychczas nie istniała możliwość grania w gry z jednej biblioteki przez dwie osoby w tym samym czasie. Teraz gracze mogą grać jednocześnie w gry z jednej biblioteki, pod warunkiem że grają w różne gry! Nowy Steam Families umożliwia także rozgrywkę offline, gdy dotychczasowe opcje współdzielenia wymagały bycia online, by grać w gry z biblioteki innej osoby.
Kontrola rodzicielska Steam Families
W Steam Families usprawniono także opcje kontroli rodzicielskiej. Tworząc konto członka rodziny, wybierasz, czy jest to konto osoby dorosłej, czy dziecka. Dotychczas zarządzanie dostępem gier dla dzieci wymagało korzystania z osobnego widoku rodzinnego.
Teraz konta dorosłych otrzymały możliwość ograniczania kontom dzieci dostępu do wybranych gier, ale nie tylko! Konta dorosłych otrzymały nad dziećmi władzę absolutną: mogą wyłączać czat, blokować sklep, a nawet określać czas, jaki wolno dziecku spędzić na rozgrywce.
Żeby nie było jednak tak apodyktycznie, dzieci też dostały małe udogodnienie: za pomocą systemu mogą poprosić rodzica o zakup gry i prosić o wydłużenie czasu gry. Rodzic, po zapoznaniu się z raportem, podejmuje decyzję, czy jego pociecha zasłużyła na dodatkową godzinę w wirtualnym świecie.
Kto wie, może Gry zaangażowane społecznie nauczą go czegoś nowego o świecie?
Rodzina jest na zawsze – Steam Families opiekunem domowego ogniska
Skoro już wiesz, jak założyć rodzinę na Steam, to pewnie zastanawiasz się, jak ją opuścić? To zrozumiałe, patrząc na trendy we współdzieleniu innych platform ze znajomymi (pewnie wiesz, że Netflix utrudnia udostępnianie i współdzielenie kont na platformie).
Na Steam jednak nie jest tak łatwo… Twórcy Steam Families uznali, że „z zasady” członkowie rodziny są niezmienni. Oznacza to, że gdy usuniemy kogoś z naszej rodziny, jego miejsce zostaje zablokowane na cały rok. To działa też w drugą stronę: osoba, która odejdzie z rodziny Steam, dopiero po roku będzie mogła dołączyć do kolejnej. Tym samym Steam stał się oficjalnym opiekunem więzi rodzinnych – wiąże ludzi mocniej niż małżeństwo i wspólny kredyt.
Autor zdjęcia: SKfoto