13 maja 2024

CUDA w poznańskim superkomputerze. PCSS będzie łączyć komputer kwantowy z GPU

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) będzie jednym z trzech operatorów superkomputerów na świecie, który zastosuje technologię CUDA-Q od Nvidii do rozwijania obliczeń hybrydowych, a więc takich, które łączą obliczenia kwantowe z wydajnością klastrów obliczeniowych wyposażonych w karty graficzne.

Oprogramowanie Nvidii umożliwi połączenie możliwości komputerów kwantowych PT-1 dostarczonych przez firmę ORCA Computing z klasyczną infrastrukturą obliczeniową opartą na klastrach Nvidii, którą dysponuje PCSS.

“Ta współpraca stanowi wyjątkową okazję do przyspieszenia rozwoju hybrydowych aplikacji i odblokowania nowych możliwości obliczeniowych. Hybrydowa integracja komputerów kwantowych i technologii GPU może umożliwić jeszcze wydajniejsze i efektywniejsze podejścia oparte na sztucznej inteligencji w procesach odkrywania wiedzy” – powiedział zastępca dyrektora PCSS Krzysztof Kozłowski.

Komputer kwantowy będzie wykorzystywany przez PCSS do obliczeń w dziedzinie chemii, biologii (co zapewne wynika z faktu, że PCSS jest afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN) oraz uczenia maszynowego.

W zeszłym roku PCSS zostało wybrane jako lokalizacja jednego z sześciu europejskich centrów obliczeń kwantowych w ramach projektu Współnego Przedwsięwzięcia EuroHPC.

Oprogramowanie CUDA-Q od Nvidii zostanie zastosowane do tych samych celów również w Jülich Supercomputing Centre w Niemczech oraz w National Institute of Advanced Industrial Science and Technology w Japonii.

Obliczenia kwantowe, a więc takie, w których do reprezentacji danych w komputerze wykorzystywane są stany kwantowe układu bazowego komputera, są wciąż na wczesnym etapie rozwoju, ale teoretycznie pozwalają na istotne przyspieszenie obliczeń, przynajmniej w niektórych dziedzinach. Na przykład kwantowy algorytm Shora pozwala na szybką faktoryzację liczb całkowitych, czyli ich rozkład na czynniki pierwsze. Nie jest znany efektywny klasyczny algorytm na faktoryzację – i na tym opierają się algorytmy szyfrujące takie jak RSA.

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o algorytmach kwantowych, to rozdział 10. książki Algorytmy S. Dasgupty, C. H. Papadimitriou i U.V. Vaziraniego o nich właśnie traktuje. Rozdział ten został napisany przez Umesha Vaziraniego, jednego z pionierów dziedziny obliczeń kwantowych.

O możliwościach komputerów kwantowych pisała Sylwia Błach w artykule o przewidywaniach na rok 2024 r.

Źródło grafiki: Nvidia

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon