Studia będą prowadzone w partnerstwie z firmami ANZENA sp. z o.o., DAGMA sp. z o.o. i Elmark Automatyka S.A. – podała Politechnika Krakowska w komunikacie.
Nowe studia podyplomowe na temat bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w przemyśle to, jak zapewnia uczelnia, pierwsza tego typu oferta w Polsce.
„Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa systemów przemysłowych OT [Operational Technology, technologia operacyjna – przyp. red.] odpowiadają za tak istotne kwestie w firmach i instytucjach jak bezpieczeństwo danych, ciągłość produkcji w swojej organizacji, ale przede wszystkim bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej i kluczowej dla Polski m.in. w takich obszarach jak energetyka, transport, sektor wodociągów i kanalizacji, infrastruktura cyfrowa, usługi pocztowe i kurierskie, gospodarowanie odpadami, przetwarzanie i dystrybucja chemikaliami” – napisała Politechnika Krakowska.
Zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów jest szczególnie ważne w kontekście „kryzysowej sytuacji międzynarodowej” – stwierdził kierownik studiów dr hab. inż. Piotr Małka.
Cyberataki na polskie firmy to codzienność. W zeszłym roku tylko 25% polskich firm nie odnotowało incydentów dotyczących cyberbezpieczeństwa.
Specjaliści ochrony infrastruktury krytycznej. Jakie kompetencje?
Czego się nauczą studenci nowego kierunku? Pozyskają wiedzę między innymi w zakresie monitoringu urządzeń sieciowych, technik hakerskich, administracji systemami Linux i Windows, systemów wirtualnych. Nauczą się wykrywać podatność i incydenty oraz nieautoryzowany dostęp do systemów informatycznych, funkcjonujących w obszarze produkcyjnym.
„Będą mieli też wiedzę z zakresu zintegrowanego systemu bezpieczeństwa IDS/IPS, SIEM, SOAR, analizy podatności, identyfikacji zaawansowanych zagrożeń cybernetycznych, metod analizy ryzyka i przeprowadzania testów penetracyjnych” – podaje uczelnia.
Polska jest czwarta na liście krajów europejskich atakowanych przez cyberprzestępców związanych z innymi państwami. Na tej liście pierwsze miejsce zajmuje oczywiście Ukraina, bezustannie nękana przez podmioty rosyjskie.
Roczny program studiów podyplomowych przewiduje 225 godzin zajęć, a większą część stanowić będą treningi i symulacje incydentów bezpieczeństwa.
Oprócz współpracy przy studiach podyplomowych, uczelnia będzie razem z partnerami prowadzić wspólne projekty naukowo-badawcze, a także organizować praktyki studenckie, kursy, szkolenia.
Źródło grafiki: Politechnika Krakowska