Po latach czekania, przedłużanego przez Disneya, jak się tylko dało, w końcu mamy to! – Myszka Miki w domenie publicznej. Od 1 stycznia 2024 r. można dowolnie wykorzystywać wizerunek Myszki Miki (ale tylko tej z 1928 r.!). Badacze sztucznej inteligencji postanowili szybko skorzystać z tej okazji, by stworzyć model, który pozwala na generowanie własnych – choć niedoskonałych – grafik z sympatycznym gryzoniem.
Pierwsze trzy filmy z Myszką Miki z 1928 roku: Steamboat Willie, Plane Crazy i The Gallopin’ Gaucho, w końcu nie są objęte copyrightem, którego trwanie udawało się Disneyowi przedłużać dwukrotnie, w sumie o 40 lat. Ostatnia ustawa wydłużająca prawa autorskie została uchwalona przez Kongres USA w 1998 roku. Firma Disney mocno lobbowała za jej przyjęciem. Prawo to – przez to przedłużanie – przez przeciwników było żartobliwie nazywyane Ustawą o Ochronie Myszki Miki.
Wielu ekspertów spodziewało się, że Disney znowu spróbuje walczyć, by Myszka Miki w domenie publicznej znalazła się jak najpóźniej. Tym razem medialna korporacja najwyraźniej doszła do wniosku, że gra jest już chyba niewarta świeczki. Jakąś rolę mógł też odegrać fakt, że tradycyjna grafika pierwszych kreskówek ma coraz mniejsze znaczenie w świecie trójwymiarowych animacji.
Myszka Miki w domenie publicznej i w modelu AI
Z sytuacji postanowił skorzystać – i to bardzo szybko – badacz graficznej generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) Pierre-Carl Langlais. Dostroił on otwarty model Stable Diffusion XL przy pomocy 96 kadrów z wyżej wymienionych trzech filmów z Myszką Miki. Powstały w ten sposób model Mickey-1928 jest dostępny w serwisie Hugging Face i każdy może z niego skorzystać, by stworzyć własne grafiki z Mikim.
Niestety jakość generowanych obrazków pozostawia nieco do życzenia. Jak tłumaczy Langlais w swoim opisie modelu, wysokiej jakości stopklatki z tych filmów nie są obecnie dostępne. Być może sytuacja zmieni się z czasem ze względu na umieszczenie animacji Myszki Miki w domenie publicznej.
Model Langlaisa oczywiście umożliwia tylko tworzenie obrazów. Może więc posłużyć do produkcji koszulek z nadrukiem lub stworzenia komiksu, ale nie do nagrania filmu. Ciekawe byłoby połączenie możliwości modelu Mickey-1928 z modelem wideo takim jak VideoPoet od Google’a. Niestety ten ostatni nie jest jeszcze dostępny dla szerszej publiki.
Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja – model Mickey-1928