Jak czytamy w komunikacie, „Ministerstwo Cyfryzacji wysłało do UOKiK prenotyfikację dotyczącą zamiaru udzielania pomocy publicznej firmie Intel w związku planowaną inwestycją w budowę fabryki półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem.”
Prenotyfikacja to wstępna procedura negocjacyjna między państwem członkowskim a Komisją Europejską z udziałem firmy, która otrzyma takie wsparcie. W trakcie tej procedury komisja sygnalizuje wnioskodawcy swoje ewentualne uwagi i wątpliwości, tak by sama procedura notyfikacyjna przebiegła sprawnie. Prenotyfikacja daje również czas na ewentualne dalsze uzgodnienia między państwem członkowskim a inwestorem.
A na gruncie polskim? Minister cyfryzacji może na przykład ustalić dodatkowe warunki do spełnienia przez inwestora służące realizacji celów rozwoju gospodarczego kraju. Z doniesień Dziennika Gazety Prawnej wynika, że obecny rząd chciałby, żeby Intel zwiększył deklarowane inwestycje w polską naukę.
W kolejnym kroku minister uruchomi konsultacje z UOKiK i odpowiednimi ministerstwami, a w przypadku pozytywnych opinii wystąpi do Rady Ministrów o wyrażenie zgody na udzielenie pomocy publicznej.
Dopiero po pozytywnej decyzji całego rządu minister cyfryzacji podpisze umowę na pomoc publiczną z Intelem. Ta zaś jest uruchamiana tylko wtedy, jeśli zostanie zaaprobowana przez Komisje Europejską po złożeniu przez Polskę formalnej notyfikacji.
Ministerstwo Cyfryzacji niedawno ogłosiło powołanie zespołu do spraw AI. Czy to początek nowej strategii dla Polski?
Intel ogłosił swoją inwestycję w Polsce w czerwcu 2023 r., ale Krajowe Ramy Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych, czyli podstawa prawna do udzielenia firmie pomocy publicznej w tym projekcie, zostały po pewnych perturbacjach okołowyborczych zatwierdzone przez rząd dopiero 8 grudnia.
Inwestycja w Miękini jest częścią olbrzymiego programu inwestycyjnego Intela w Europie, również ogłoszonego w czerwcu 2023 roku. W ramach tego programu Intel chce zbudować fabryki i centra badawczo-rozwojowe w sześciu krajach Europy, warte w sumie przeszło 33 miliardy euro.
Źródło zdjęcia: Slejven Djurakovic/Unsplash