Kolejne odejścia z OpenAI. Za dużo komercji?
Swoje odejście z OpenAI Mira Murati ogłosiła w poście na platformie X. O rezygnacjach McGrew i Zopha poinformował prezes firmy Sam Altman w dłuższym poście o zmianach organizacyjnych wywołanych przez te odejścia.
Murati nie wyjaśniła dokładnie przyczyn rezygnacji, napisała tylko, że chce „stworzyć czas i przestrzeń dla własnych poszukiwań.”
W ostatnim czasie odeszli z OpenAI również współzałożyciel John Schulman i prezes Greg Brockman. To wszystko skłania do niektóre media do spekulacji, że ten exodus ma związek z planowanymi przez Sama Altmana zmianami strukturalnymi w firmie.
OpenAI planuje przekształcić się z organizacji non-profit w nastawioną na zysk organizację pożytku publicznego (for-profit benefit corporation). Oznaczałoby to, że firma nie byłaby już kontrolowana przez radę non-profit, co, jak odnotowuje VentureBeat, „fundamentalnie zmieniłoby strukturę zarządzania firmą i potencjalnie priorytety misyjne”.
Czy OpenAI pozostanie przy swojej misji?
Właśnie co do misji firmy pojawiało się coraz więcej wątpliwości. Wyraził je w długiej serii postów na X Jan Leike, który wraz z Ilyą Sutskeverem współkierował zespołem „superzgodności celów”. W tym określeniu chodzi o zapewnienie, że sztuczna superinteligencja będzie dla ludzi bezpieczna. Otóż Jan Leike) wraz z Sutskeverem opuścił w maju OpenAI. Leike pisał wówczas, że firma mało uwagi poświęca zagadnieniom bezpieczeństwa i woli się skupiać na „błyszczących nowych produktach”.
Ta przemiana od organizacji non-profit działającej na potrzeby ludzkości do firmy nastawionej na zysk ma zapewne wiele wspólnego z olbrzymimi kosztami trenowania modeli AI. By pokryć te koszty, OpenAI sprzymierzył się z Microsoftem. Jednak to partnerstwo – połączone z olbrzymimi inwestycjami firmy Billa Gatesa w startup Altmana – najwyraźniej spowodowało przesunięcie priorytetów w stronę bardziej komercyjnych. I najwyraźniej nie wszystkim członkom zespołu się to podoba.
OpenAI już nie jest liderem. Czy Orion to zmieni?
Odejścia z OpenAI przychodzą w dość trudnym dla firmy momencie. Od 2022 roku, czyli od udostępnienia chatbota ChatGPT, dominowała ona nad krajobrazem generatywnej AI. Ale to się zmienia. Claude Sonnet 3.5 firmy Anthropic jest obecnie uważany za lepszy model niż GPT-4o, najnowszy model ogólnego przeznaczania od firmy Altmana. Niedawno wydana największa Llama 3.1 jest pierwszym otwartym modelem o możliwościach porównywalnych z czołowymi modelami zamkniętymi. OpenAI czuje oddech konkurencji.
I nie zmieni tego model o1. Jest on bardzo chwalony za umiejętności logiczne, matematyczne i programistyczne/ Ale – jest na tyle wolny i na tyle drogi, że zapewne pozostanie modelem dość niszowym.
Czy sytuację zmieni model Orion, nad którym pracuje OpenAI? W jego wytrenowaniu ma brać udział o1? Zobaczymy, i to być może niedługo. Według niektórych interpretacji zagadkowych wypowiedzi Altmana może być to we wczesnych miesiącach zimowych.
Źródło obrazka: sztuczna inteligencja, model Dall-E 3