Przenosiny zaczną się w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii, gdzie proces powinien zakończyć się w połowie listopada. Nieco później, ale wciąż w tym roku, proces powinien zakończyć się w UE.
Instagram dla nastolatków – czego się możemy spodziewać
Czego konkretnie możemy się spodziewać? Wszystkie nowe konta nastolatków poniżej 18 lat będą prywatne. Nikt nie będzie mógł ich obserwować bez zgody dziecka, niemożliwe będzie również kontaktowanie się przez nieuprawnione osoby. Jeśli chodzi o konta istniejące, to dla wszystkich osób poniżej 16 lat staną się one prywatne, ale status nie będzie zmieniany dla 16-17-latków – jeśli były one publiczne, to takie pozostaną.
Starsze nastolatki, mające 16 lat i więcej, będą mogły same łagodzić restrykcje narzucane przez konto. W przypadku młodszych dzieci będzie to wymagało zgody rodziców.
Restrykcje zostaną również narzucone na treści. Nastolatkom nie będą udostępniane na przykład treści pokazujące przemoc czy zachęcające do procedur kosmetycznych. Instagram będzie również cenzurować komunikację dziecka. Ma usuwać z niej słowa związane na przykład z zastraszaniem. Powiadomienia zostaną całkowicie wyłączone od 10 wieczorem do 7 rano.
Chronić dziecko powinniśmy nie tylko przez monitorowanie jego kont na mediach społecznościowych. Powinniśmy również ograniczyć to, co sami o nim publikujemy na naszych profilach.
Mały krok w dobrą stronę
Zmiany zwiększające prywatność dziecka i ograniczające pokazywane mu treści – to krok w dobrą stronę. Jednak z pewnością nie rozwiążą wszystkich problemów. Jak odnotowuje Patrycja Skóra z Fundacji IT Girls, wizualny charakter Instagrama „nasila presję na wygląd”. To znana sprawa, że „celebryci szerzący nierealne kanony urody wywołują u młodzieży niezadowolenie z ciała, a nawet zaburzenia odżywiania.”
Nie jest to problem, którego Instagram nie byłby świadomy. Już pięć lat temu badacze firmy ostrzegali w prezentacji wewnątrzfirmowej, że Instagram sprawia, że co trzecia nastolatka ma większe problemy z postrzeganiem własnego ciała. Chodzi przede wszystkim o wpływ profili celebrytek z, jakże często, zdjęciami podretuszowanymi Photoshopem. Nic nie wskazuje, by Meta chciała coś z tym problemem zrobić.
Inny problem nowych reguł jest taki, że mogą się one stać narzędziem w rękach nadmiernie restrykcyjnych rodziców. Jak odnotowuje Skóra, nowe zasady mogą „prowadzić do obaw, że rodzice będą blokować dostęp do treści związanych z edukacją seksualną czy zdrowiem psychicznym”.
A jak zareaguje na nowe konta nasza młodzież? Jeśli młodzi ludzie uznają konta za nadmiernie restrykcyjne, to zapewne spróbują je obejść. Starsze nastolatki będą w stanie to zrobić bez problemu, bo Instagram na to pozwala. Młodszym zostanie podawanie nieprawdy co do rzeczywistego wieku. Albo przeprowadzka do TikToka. To wówczas, gdy Meta zrealizuje swoją obietnicę, że ulepszy weryfikację wieku.
Źródło zdjęcia: William Krause/Unsplash