Kto nie chciałby kupić wymarzonych markowych spodni albo upragnionego tabletu za kilkadziesiąt procent mniej niż zwykle? Nie ma nic nieracjonalnego w tym, że wykorzystujemy Black Friday czy Cyber Monday do zrobienia – taniej – długo zaplanowanych zakupów. Jeśli zachowamy ostrożność, to jest to doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.
Czasem jednak rozum i rozsądek zawodzą. Rzucamy się więc w wir – niekoniecznie potrzebnych – zakupów. Tracimy głowę, widząc jakąś super ofertę – jak klikniesz teraz, to będzie taniej, a za moment upragnionego produktu może już nie być… Klikamy więc „kup teraz”, nie patrząc, czy faktycznie płacimy rzetelnemu sprzedawcy.
Uważajmy na fałszywe strony sklepów
A jak podaje NASK, w 2023 r. zespół CERT Polska odnotował ponad 21 tys. przypadków wykorzystywania wizerunku serwisu Allegro, OLX i Facebooka. Innymi słowy, ktoś stworzył strony łudząco podobne do platformy e-commerce „rzekomo oferujące różne produkty w wyjątkowo okazyjnych cenach, z gigantycznymi zniżkami.”
Jak więc sprawdzić sprzedawcę? Oto rady od NASK:
- sprawdź adres strony, na przykład czy domeną jest allegro.pl albo olx.pl;
- jeśli ofertę dostałeś e-mailem od konkretnego sklepu, to wejdź na stronę tego sklepu i sprawdź, czy faktycznie tam jest;
- jeśli sklep jest Ci nieznany, to sprawdź jego opinie;
- spójrz na opcje płatności – jeśli nie ma tych najpopularniejszych a tylko płatności kartą płatniczą, to może być to znak, że nie mamy do czynienia z prawdziwym sklepem;
- no i podstawowa zasada – jeśli coś (czyli cena) jest zbyt piękne by było prawdziwe, to zapewne prawdziwe nie jest.
Jeśli zaś natkniesz się na podejrzany sklep, to pomóż innym – zgłoś go do CERT Polska. Strona: https://incydent.cert.pl/ lub przez aplikację mObywatel. SMS-y z linkami do podejrzanych sklepów możesz też zgłaszać na numer 8080.
Pamiętajmy również, by mania zakupów nie wypłukała nam portfela – o tym z kolei parę dni temu ostrzegał UOKiK.
Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3