11 czerwca 2024

AI dotarła w końcu do Apple. Ale musisz mieć nowy sprzęt, żeby skorzystać

Sztuczna inteligencja (AI) dotarła w końcu do Apple. Tak jak się powszechnie się spodziewano, firma z Cupertino ogłosiła integrację AI ze swoimi urządzeniami . Niestety – tylko z najnowszymi z górnej półki. Więc, jeśli nie posiadacie iPhone’a 15 Pro albo iPada/Maca z procesorem M1 lub nowszym, to żeby skorzystać z nowej funkcjonalności będziecie musieli wydać niemałe pieniądze na nowszy lub lepszy sprzęt. Na zakup macie trochę czasu, bo choć nowe funkcje zaprezentowano teraz, to będą dostępne dopiero za kilka miesięcy.

AI w asystencie Siri od Apple

Co takiego zaoferuje nam sztuczna inteligencja od Apple, nazwana, a jakże, Apple Intelligence? Przede wszystkim głęboką integrację z odświeżoną Siri, asystentem głosowym od Apple. Podszyta sztuczną inteligencję Siri będzie obsługiwać interakcje między aplikacjami na telefonie czy komputerze. Będzie też odczytywać z innych aplikacji informacje potrzebne użytkownikowi.

Część interakcji będzie obsługiwana przez modele sztucznej inteligencji znajdujące się na urządzeniu. Tam, gdzie zadanie będzie przekraczać możliwości takich modeli, Siri będzie konsultować się z większymi modelami umieszczonymi w prywatnej chmurze obliczeniowej Apple. Jeśli i te nie dadzą rady, Siri skorzysta – ale tu najpierw poprosi o zgodę użytkownika – z modelu GPT-4o od OpenAI. To najwyraźniej część ogłoszonego niedawno partnerstwa między Apple a firmą Sama Altmana.

Ponieważ Apple jest bardzo skoncentrowany na prywatności użytkowników, zapytania wysłane do GPT-4o nie będą zawierały numerów IP użytkowników. No i co ważne – OpenAI nie będzie przechowywała ani używała zapytań przesłanych przez urządzenia Apple.

GPT-4o niekoniecznie będzie jedyną opcją zaawansowanej AI na sprzęcie Apple. Firma zapowiedziała, że postara się dodać wsparcie dla innych modeli AI, takich jak Google Gemini, w nieokreślonej przyszłości. O negocjacjach między Apple a Google pisaliśmy w marcu.

Nie tylko Siri, nie tylko AI…

AI zawita również do innych, oprócz Siri, aplikacji Apple. Pomoże aplikacji pocztowej podsumować otrzymanego e-maila i wygenerować odpowiedź, aplikacji zdjęciowej umożliwi wyszukanie zdjęcia na podstawie zapytania użytkownika. A nawet – wyprodukuje transkrypt rozmowy telefonicznej.

Czego możemy się spodziewać poza sztuczną inteligencją? iPhone w końcu dostanie wsparcie dla wiadomości RCS i pojawi się nowa aplikacja do przechowywania haseł – nawet na Windowsy. Na szczęście dla twórców popularnego LastPassa, wersji na Androida nie będzie.

Kiedy możemy się spodziewać tych wszystkich udogodnień? Na jesieni, kiedy zadebiutują nowe wersje systemów operacyjnych Apple, czyli iOS 18, iPadOS 18 oraz macOS Sequoia.

Źródło zdjęcia: Apple

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon