Partnerem strategicznym Homodigital.pl jest

OpenAI zaczęło serię premier od pełnej wersji o1. Sora następna?

OpenAI zaczęło serię przedświątecznych premier swoich produktów od pełnej wersji „rozumującego” modelu o1. Jednak niedługo czeka nas więcej premier. Firma chce ogłaszać nowe produkty przez 12 dni roboczych między 5 a 20 grudnia. I podobno czeka nas długo wyczekiwana premiera Sory – modelu wideo, którego możliwości pokazano niemal 10 miesięcy temu.

Ta grudniowa seria premier – nazwana żartobliwie ship-mas od połączenia shipment i Christmas – jest w pewnym sensie realizacją zapowiedzi Sama Altmana sprzed paru tygodni. Jaka to zapowiedź? Że choć model Orion nie pokaże się w tym roku, to czeka nas jeszcze sporo nowości.

OpenAI zaczęło od pełnej wersji o1 – znacznie lepszej

Pierwszą premierą jest pełna wersja o1, „rozumującego” modelu, którego testowa wersja o1-preview jest dostępna od września tego roku. OpenAI poczyniło znaczne postępy w zwiększaniu trafności odpowiedzi modelu – zwłaszcza jeśli chodzi o zaawansowane rozumowanie matematyczne.

Jak widać na wykresach, oprócz modelu o1 zadebiutował jeszcze jego jeszcze lepszy brat – o1 pro mode. Ten jednak będzie dostępny tylko dla nielicznych – tych, którzy będą skłonni wydać 200 dolarów miesięcznie na nową subskrypcję ChatGPT Pro. Subskrypcja ta nie będzie się oczywiście ograniczać wyłącznie do o1 pro mode. Osoby, które zapłacą tę niemałą kwotę, dostaną nieograniczony dostęp do wszystkich najbardziej zaawansowanych modeli, takich jak GPT-4o czy Anvanced Voice.

Cóż, czasy OpenAI jako non-profitu minęły bezpowrotnie.

Co jeszcze nas czeka? Sora?

Pozostaje nam jeszcze 11 dni debiutów i pokazów ze strony OpenAI. I podobno w końcu swoją premierę będzie miała Sora – model generujący wideo z zapytań tekstowych. Możliwości tego modelu firma OpenAI zaprezentowała 15 lutego, więc mamy za sobą już niemal 10 miesięcy oczekiwania.

O Sorze pisaliśmy po jej premierze – OpenAI zachwalał ją jako model świata fizycznego. Jednak w przynajmniej jednym z pokazowych klipów widać było, że model nie rozumie jak perspektywa przekłada się na świat fizyczny. Zobaczymy, czy najnowsza wersja usunie te mankamenty.

Co jeszcze może nas czekać – nie wiemy. Szef firm Sam Altman jest znany ze swoich dość tajemniczych wypowiedzi, zwłaszcza na platformie X. Jedna z zapowiedzi była interpretowana jako informacja o debiucie Oriona jeszcze w tym roku, ale to akurat Altman zdementował. Podobno debiut opóźnił się ze względu na niezadowalającą jakość nowego modelu). Ale tym razem nie dostaliśmy żadnych – nawet tych tajemniczych – wskazówek.

Jeśli chcecie oglądać prezentacje OpenAI, to powinny być dostępne na kanale firmy na YouTube.

Źró∂ło grafiki: Unsplash

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon