Partnerem strategicznym Homodigital.pl jest
19 marca 2024

Polska nie jest krainą wynalazków. W tyle nawet za krajami regionu

Ile wynalazków powstało w Polsce? Nasz kraj nie jest niestety krainą innowatorów – pokazują najnowsze dane Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). Polskich 671 zgłoszeń patentowych do EPO to zaledwie nieco ponad 0,3% wszystkich wniosków otrzymanych przez tą instytucję w 2023 roku.

Możemy się oczywiście pocieszać, że wzrost liczby polskich zgłoszeń patentowych o 10,5% był znacznie szybszy niż 2,9% dla globalnej liczby takich zgłoszeń, ale to praktycznie jedyna dobra wiadomość.

Pod względem liczby zgłoszeń do EPO, Polska jest na 25 miejscu i bije pod względem liczby zgłoszeń wszystkie kraje regionu. Niestety, wynika to przede wszystkim z wielkości naszego kraju, zdecydowanie najludniejszego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Ile wynalazków powstało w Polsce per capita?

Jeśli spojrzymy pod względem liczby patentów na 1 milion mieszkańców, to z odczytem na poziomie 17,7 spadamy na 30 miejsce rankingu EPO i jesteśmy istotnie gorsi od od Słowenii (72,5), Estonii (53,4), Litwy (46,1) oraz Czech (23,0). W przodującej w rankingu Szwajcarii jest to przeszło 1000 zgłoszeń na milion mieszkańców.

A jak jest ze skutecznością naszych zgłoszeń? Niestety, poniżej średniej. W ostatnich trzech latach liczba patentów przyznanych wynalazcom z Polski była o ponad połowę mniejsza niż liczba zgłoszeń. Z kolei w latach 2017-2020 było to około 50%, a więc nastąpił spadek skuteczności.

W latach 2021-2023 Polska wypada pod tym względem również istotnie gorzej od średniej dla wszystkich krajów. Od 2016 r., stosunek liczby udzielonych patentów do liczby zgłoszeń dla całego wszystkich państw tylko raz był poniżej 50%. Zazwyczaj poziom ten przekraczał. Czasami skuteczność dochodziła nawet do 75%.

Jakim podmiotom zawdzięczamy tych 671 zgłoszeń? W dużej mierze uczelniom: w pierwszej dziesiątce podmiotów wnioskujących o patent było sześć uczelni. Listę tę otwiera Uniwersytet Zielonogórski z 31 zgłoszeniami, za nim jest AGH z 30 oraz Uniwersytet Jagieloński z 14. Wysoka pozycja Uniwersytetu Zielonogórskiego może zaskakiwać, ponieważ uczelnia ta w rankingu zgłoszeń do polskiego urzędu patentowego zajmowała wśród uczelni miejsce w czwartej dziesiątce z ośmioma zgłoszeniami.

O tym, ile wynalazków powstało w Polsce na uczelniach pisaliśmy w tym artykule.

Pierwszym przedstawicielem sektora prywatnego jest firma Fakro. Producent okien znalazł się na 4 miejscu z 14 zgłoszeniami. Dalsze miejsca zajmują firmy farmaceutyczne: Polbionica (8 lokata z 8 zgłoszeniami) oraz Adamed (10 pozcja, 6 zgłoszeń).

Spośród polskich zgłoszeń najwięcej dotyczyło technologii medycznych (74), farmaceutyków (41) i inżynierii lądowej (37).

W światowym rankingu przodują producenci urządzeń elektronicznych. Najwięcej zgłoszeń miał chiński Huawei – ponad 5 tysięcy, Samsung – niecałe 4,8 tysiąca a LG – prawie 3,5 tysiąca.

Źródło zdjęcia: European Patent Office

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon