Czym jest Profil Zaufany? To narzędzie, dzięki któremu możemy załatwić niektóre sprawy urzędowe i administracyjne bez wychodzenia z domu. Jakie możliwości daje obywatelom?
Profil Zaufany umożliwia między innymi obsługiwanie i dostęp do informacji o naszym dokumencie tożsamości. Wlicza się w to również zgłoszenie uszkodzenia lub zgubienia naszego dowodu. Wniosek? Jeśli zgubimy dokument tożsamości lub zostanie nam skradziony, musimy zastrzec go w inny sposób, np. na Policji, w placówce dowolnego banku lub systemie BIK.
Podobnie to wygląda w kwestii rozliczeń podatkowych. Profil Zaufany też pozwala na opłacanie podatków i składanie deklaracji PIT. Jeżeli mamy więc zaległe należności, które planowaliśmy uregulować bez wychodzenia z domu – niestety z powodu przerwy technicznej tego nie zrobimy. Nie złożymy także wniosku o niedawno wprowadzone świadczenia socjalne (jak np. niedawno wprowadzone 800+).
Problemy mogą się pojawić także przy rejestrowaniu działalności gospodarczej lub pojazdów. Podobnie samo to wygląda w przypadku chęci wymiany dowodu rejestracyjnego lub sprawdzenia historii pojazdu sprowadzanego zza granicy.
Nadchodzące prace techniczne mogą być sporym problemem szczególnie dla tych, którzy bez wychodzenia z domu będą chcieli skorzystać z usług opieki zdrowotnej. Pamiętajmy, że jednym ze sposobów na zalogowanie się do IKP (Internetowe Konto Pacjenta) jest profil zaufany. W trakcie trwania przerwy technicznej będzie to niemożliwe, możemy więc napotkać problemy z: dostępem do naszych danych medycznych, historii leczenia i informacji o szczepieniach, pobraniem e-recepty i e-skierowania czy złożeniem wniosku o EKUZ.
Profil Zaufany i jego alternatywy
Na szczęście przerwa techniczna będzie trwała tylko 20 godzin i wiemy o niej z wyprzedzeniem, więc można się przygotować. Warto pamiętać, że dostęp do wielu usług cyfrowych można jest możliwy przez inne formy potwierdzania tożsamości. Na przykład do IKP możemy się zalogować przez bankowość elektroniczną lub e-dowód.
Podobnie jest również w przypadku innych spraw, które możemy chcieć załatwić online. W praktyce brak dostępu do Profilu Zaufanego pacyfikuje jedynie osoby bez online’owego konta w banku, e-dowodu i aplikacji m-Obywatel. Czynność, którą wykonuje się jedynie poprzez PZ jest cyfrowy podpis. Jeżeli będziemy chcieli podpisywać jakieś dokumenty, pamiętajmy o tymczasowym zawieszeniu tej usługi. Pełną listę (wszystkich) czynności, w których może pomóc nam Profil Zaufany, znajdziecie pod tym linkiem.
Poprzedni rząd planował stworzenie jednej aplikacji, która obsługiwałaby wszystkie relacje państwo-obywatel. Szczegółowo te plany opisywaliśmy w artykule: Superaplikacja mObywatel: dowód tożsamości, mecze reprezentacji, czat z urzędnikiem i prowadzenie firmy. Pomysł ogólnie dobry, ale wiążą się z nim ryzyka. Profil Zaufany ma przerwę techniczną, ale są alternatywne sposoby weryfikowania tożsamości w sieci. Gdyby ich nie było, sytuacja byłaby gorsza.
Źródło zdjęcia: Ministerstwo Cyfryzacji