Po co komuś Android bez Gmaila, Map Google, Kalendarza Google czy (moich ulubionych) Notatek Keep? Cóż, na pewno niejednej osobie mocno może przeszkadzać to, jak wiele informacji codziennie zbiera od nas Google głównie po to, by następnie wykorzystać w reklamach. Biznes reklamowy jest dla Google – zasadniczo firmy technologicznej – potężnym i coraz ważniejszym źródłem przychodów.
Nic dziwnego więc, że jesteśmy wkręceni w reklamy od rana do wieczora. I nawet można nas w biznesie Google wycenić. Zgodnie ze znaną zasadą: jeśli nic nie płacisz za produkt (a za Androida nie płacisz), to ty jesteś produktem. I nie chodzi tu tylko o to, że jesteśmy łatwiejszym łupem dla reklamodawców. Chodzi również o naszą prywatność i bezpieczeństwo naszych danych.
Odpowiedzią na te problemy ma być właśnie Apostrophy OS, który został oparty na Graphene OS, który z kolei był oparty na Androidzie. Nowy system operacyjny zadebiutuje na telefonie MC02 za niebagatelną cenę 750 dolarów. W telefonie będą dostępne, opracowane przez Apostrophy, zamienniki aplikacji Google takie jak poczta czy kalendarz. Telefon zaoferuje też usługę Digital Nomad, połączenie wirtualnej sieci prywatnej (VPN) z dedykowaną usługą DNS.
System będzie miał swój własny sklep z aplikacjami, ale dla tych, którzy nie znajdą w nim swojej ukochanej aplikacji, jest możliwość zainstalowania (w tzw. piaskownicy) aplikacji Google Play, żeby można było korzystać z aplikacji wraz z uniwersum Androida. Oczywiście takie aplikacje mogą o nas zbierać informacje, ale tylko z poziomu aplikacji, nie systemu.
Za aplikacje oraz za poszanowanie prywatności gwarantowane przez państwo szwajcarskie (wszystkie nasze dane będą przechowywane pod jurysdykcją szwajcarską), przyjdzie nam jednak zapłacić. Po pierwszym roku darmowego korzystania z systemu będziemy musieli uiścić abonament w wysokości 15 dolarów miesięcznie.
O tym, jak zadbać o prywatność w sieci, pisaliśmy w tym artykule.
A co oferuje nam sam telefon? Nie najnowszy już, ale obsługujący 5G procesor MediaTek Dimensity 900, 6 GB pamięci RAM, 128 GB pamięci UFS 2.2, ekran IPS o rozdzielczości 1080×2400 i tylną kamerę o rozdzielczości 64 MP. Daleko od flagowca pomimo nie najniższej ceny, ale taki zapewne jest los produktów niszowych, w przypadku których trudno o korzyści skali.
Apostrophy OS został uznany przez prestiżowy technologiczny serwis informacyjny Wired za najciekawsze oprogramowanie zaprezentowane na CES 2024.
Żródło zdjęcia: Jonas Leupe/Unsplash