Odcięcie od dotychczasowego życia, przymusowa izolacja, brak realnego kontaktu z drugim człowiekiem. Pandemia Covid -19 zmusiła nas do drastycznej zmiany stylu życia, a w konsekwencji – w wielu przypadkach – do rozwoju zaburzeń depresyjnych, lękowych, a nawet zespołu stresu pourazowego. Czy chatbot może być przydatny w procesie leczenia zaburzeń psychicznych? Czy może okazać nam empatię i wiedzę podobną do emocji, jakie otrzymujemy od psychoterapeuty w gabinecie?
Pandemia Covid-19 skutecznie wyniosła na wierzch nasze ukryte obawy. Już teraz lekarze zauważają wzrost odsetka osób z PTSD (zespół stresu pourazowego), depresją i atakami paniki. Jak wynika z przeprowadzonych przez SYNO i UCE RESEARCH badań, ponad 47% Polaków obawia się o stan swojego zdrowia psychicznego (złe samopoczucie, ryzyko depresji) w związku z przedłużającymi się lockdownami związanymi z Covid-19.
Chatboty konwersacyjne jako pomoc w walce z lękiem, stresem i depresją
Jak sztuczna inteligencja wychodzi naprzeciw tym problemom? Poniżej kilka rozwiązań, które możemy polecić jako niezwykle przemyślane i pomocne w dążeniu do odzyskania równowagi psychicznej.
WoeBot – bardziej przyjaciel, niż chatbot
WoeBot to mój prywatny numer 1 – przyjazny chatbot, który jest połączeniem sztucznej inteligencji, ludzkiej empatii i doświadczenia wielu terapeutów.
To, co wyróżnia Woebot to zaawansowane uczenie maszynowe, z którego korzysta podczas rozmowy, dzięki czemu z czasem konwersacja staje się bardziej szczegółowa – bot odwołuje się do naszych wcześniejszych odpowiedzi, udziela rad, starannie konstruuje pytania i do tego ma niezwykłe poczucie humoru. Nic więc dziwnego, że aplikacja zdobyła nagrody GOOGLE PLAY Award Winner 2019 i APP STORE App of the Day.
Jak działa? Jak mówi sam twórca:
„Woebot wysyła ponad milion wiadomości tygodniowo, aby pomóc użytkownikom w pokonaniu codziennego stresu i w wyzwaniach takich jak objawy depresji, lęki, problemy w związku, samotność, żal, uzależnienia. Pomaga radzić sobie z bólem. Kontaktuje się z Tobą każdego dnia i prowadzi Cię przez terapię poznawczo-behawioralną (CBT) i dialektyczną terapię behawioralną (DBT). Możesz rozmawiać z Woebotem tak często, jak tylko chcesz. Informacje, które udostępniasz pozostaną prywatne i poufne. Wywoła on uśmiech na Twojej twarzy!”
Woebot nie próbuje zastąpić terapeuty. Jest odpowiedzią na problemy osób oczekujących na dostęp do terapeuty, jak również skuteczną pomocą dla osób, które nie są przekonane do udziału w tradycyjnej terapii. Aplikacja jest zupełnie bezpłatna, została stworzona przez zespół psychologów ze Standford i ekspertów od AI.
Woebot jest znany na całym świecie i osiąga spektakularne wyniki w kwestii zmniejszenia objawów lęku, stresu i depresji.
W 2018 roku redaktorka Business Insider – Erin Brodwin przeprowadziła testy na Woebocie – wyniki możecie zobaczyć tutaj.
Aplikacja jest do ściągnięcia na: Android i Apple.
Wysa, czyli chatbot – pingwin
Wysa działa podobnie jak Woebot, to darmowa aplikacja, która w postaci przyjaznego chatbota pomaga w ćwiczeniu uważności, łagodzeniu lęku, stresu i objawów depresji. Wysa wykorzystuje techniki terapeutyczne CBT, jak również wspiera użytkownika poprzez dodatkowe funkcje w postaci ćwiczeń z jogi i medytacji.
Jak mówią twórcy aplikacji, której używa już 500.000 osób…:
„Wysa to inteligentny emocjonalnie chatbot, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do reagowania na wyrażane przez Ciebie emocje. Odblokuj narzędzia i techniki, które pomogą Ci radzić sobie z wyzwaniami w zabawny, konwersacyjny sposób. Aby uzyskać dodatkowe wsparcie, możesz skorzystać z porad prawdziwego trenera – wykwalifikowanego psychologa, który przeprowadzi Cię przez zaawansowane sesje coachingowe zgodnie z Twoimi potrzebami”
Aplikacja jest do ściągnięcia na: Android i Apple
Dzienniki do monitoringu nastroju
PanicShield
Aplikacja stworzona dla osób, które zmagają się ze stanami lękowymi, atakami paniki. Jak mówią sami twórcy „jeśli cierpisz na ataki paniki, PanicShield może przynieść Ci ulgę”. Aplikacja zawiera 4 moduły:
- przewodnik – pomoże Ci poznać psychiczne mechanizmy, które wywołują atak paniki,
- oddychanie – narzędzie, które wspiera prawidłowy proces oddychania – na ekranie pojawia się symbol, który powiększa się na wdech, a pomniejsza na wydech. Kontrola oddechu może pomóc w uchronieniu przed potencjalnym atakiem,
- trening ekspozycji wewnętrznej – mechanizm oparty na interoceptywnej terapii ekspozycyjnej. Wspiera i trenuje umysł w określonym zakresie, tak aby ciężki sytuacje w przyszłości nie wywoływały już ataków lękowych,
- trening ekspozycji zewnętrznej – systematyczna terapia odczulająca.
Aplikacja zawiera mechanizm, który „trenuje” umysł w taki sposób, aby nie bał się określonych sytuacji zewnętrznych lub czynności, które mogą wywołać atak paniki.
Panic Shield jest aplikacją bezpłatną, która została stworzona we współpracy ze specjalistami zdrowia psychicznego.
Aplikacja do ściągnięcia na: Android i Apple
Butterfly Diary
Aplikacja pozwala na śledzenie dokładnego toku wydarzeń, w których uaktywnia się atak paniki. Jej twórcami są Holenderscy psychologowie, którzy do stworzenia aplikacji użyli stosowanych w terapii poznawczo-behawioralnej metod.
Butterfly Diary pozwala na dokładne prześledzenie wydarzeń, jakie miały miejsce przed i w trakcie ataku paniki, co pozwala na uświadomienie sobie własnych reakcji i zwiększenie zdolności radzenia sobie ze stanami lękowymi. Aplikacja jest bezpłatna.
Aplikacja do ściągnięcia na: Android i Apple
Daylio
Daylio umożliwia opisywanie dnia i zmieniającego się nastroju z użyciem emotikonów. Możesz również dodawać standardowe notatki i prowadzić dziennik w sposób tradycyjny. Aplikacja zebrane dane przekształca w statystyki i umieszcza w kalendarzu. Taki sposób zapisu pozwala na lepsze rozumienie powtarzających się schematów zachowań, które wpływają negatywnie na Twój nastrój w ciągu dnia. I na wyłapanie tych pozytywnych, które warto powtarzać.
Dane z aplikacji można zapisywać w formie statystyk, wykresów, umieszczać w kalendarzu i przesyłać do znajomych.
Co jeszcze udostępnia aplikacja Daylio:
- korzystanie z szerokiego zbioru spersonalizowanych ikon do przypisywania,
- możliwość przeglądania statystyk/wykresów w trybie miesięcznym/rocznym,
- możliwość dostosowania dziennika do swoich potrzeb i rytmu dnia
- przypomnienie o wstawieniu codziennych informacji,
- możliwość tworzenia kopii zapasowej, ustalenia kodu PIN,
- możliwość eksportu dziennika do CSV i wydruku.
Aplikacja do ściągnięcia na: Android i Apple
Czy chatbot może już zastąpić terapeutę?
Chatbot, taki jak Woebot czy Wysa, to rozbudowany system uczenia maszynowego, który miejscami może nawet sprawiać wrażenie rozmowy z dobrym przyjacielem, jednak nadal pojawia się jeden podstawowy problem z którym do tej pory AI nie potrafi sobie poradzić – sztuczna inteligencja nie ma empatii, a ta jest niezastąpiona w procesie pracy nad emocjami.
Chociaż chatbot oraz systemy monitoringu emocji nie zastąpią jeszcze realnego terapeuty, to zdecydowanie technologia ta może stać się skutecznym dodatkowym wsparciem w drodze do odzyskania zdrowia psychicznego.
Czytaj także: Virbe, czyli polskie wirtualne istoty
depresja kliniczna, czy depresja układu nerwowego to chemiczne zaburzenie układu nerwowego (nie tylko mózgu), pomóc mogą tylko cząsteczki chemiczne, a od gadania (np. z psychologiem czy czatbotem) jeszcze nikt nie wyzdrowiał. Pomaga na ogół zmiana diety, suplementowanie poszczególnych amin (aminokwasów) i witamin, czy wreszcie leki typi MAOi, SSRI, SNRI.
Także szumne zapowiedzi że sztuczna „ćwierćinteligencja” pomoże ludziom w beznadziejnej sytuacji życiowej, to kolejny marketingowy bełkot twórców, którzy już zapewne ruszyli po rządowe czy inne dotacje z publicznych pieniędzy.
Na układ nerwowy i tak zwaną chemię w mózgu wpływa też otoczenie lub nawet drobne zmiany w ciele – wymuszenie uśmiechu daje sygnał do mózgu, że jest się szczęśliwym, a przyjęcie postawy z opartymi rekami na biodrach powoduje, że mózg 'czuje’ się mniej zagrożony.
Lekarstwa są pomocne na początku leczenie depresji, żeby pomóc wstać z łóżka i zacząć powolne zmiany przyzwyczajeń.
Po wstępnym leczeniu farmakoterapią psychiatrzy wysyłają na terapię.
Przy lekkich stanach depresyjnych, często leki nie są potrzebne, a wskazówki, które dostanie się od psychoterapeuty, mogą pozytywnie wpłynąć na zmianę nawyków.
Dziękujemy za opinię!