Partnerem strategicznym Homodigital.pl jest
9 grudnia 2021

Bez włączenia tej funkcji Facebook zablokuje ci konto!

Od 1 grudnia w Polsce działa Facebook Protect. Pierwsi użytkownicy serwisu społecznościowego w naszym kraju już dostają powiadomienia o konieczności włączenia tej funkcji. W przeciwnym razie ich konto zostanie zablokowane. Brzmi jak atak hakerski, ale jest absolutnie odwrotnie.

Od 1 grudnia w Polsce działa Facebook Protect. Pierwsi użytkownicy serwisu społecznościowego w naszym kraju już dostają powiadomienia o konieczności włączenia tej funkcji. W przeciwnym razie ich konto zostanie zablokowane. Brzmi jak atak hakerski, ale jest absolutnie odwrotnie.

Celem te usługi jest zabezpieczenie dostępu do kont, szczególnie tych bardziej narażonych na ataki hakerskie i próby przejęcia. Jeśli do tej pory jakiekolwiek działania serwisu budziły wasze wątpliwości, to bez dwóch zdań ta polityka zasługuje na duże uznanie.

Dziwna wiadomość o możliwości zablokowania konta na Facebooku? Spokojnie

Twoje konto może być potencjalnie odwiedzane przez znacznie większą liczbę osób, dlatego wymagamy silniejszych zabezpieczeń. Facebook Protect to zaawansowany program zabezpieczeń, który ułatwi ochronę kont takich jak Twoje. Włącz funkcję Facebook Protect — tu konkretna data — po tym terminie utracisz dostęp do swojego konta na Facebooku, dopóki jej nie włączysz.

Jeśli dostaliście wiadomość o powyższej treści, to nie ma się czym martwić. Tak właśnie Facebook będzie was chciał powiadomić o specjalnym programie bezpieczeństwa. Oznacza to również, że Wasze konto może być narażone bardziej niż inne na ataki hakerskie czy próby przejęcia. Dlatego warto uzbroić się w dodatkową ochronę.

Czym jest Facebook Protect?

„Rozszerzamy usługę Facebook Protect, nasz program bezpieczeństwa przeznaczony dla grup osób, które są bardziej narażone na ataki złośliwych hakerów, takich jak obrońcy praw człowieka, dziennikarze i urzędnicy państwowi” – poinformował na początku grudnia 2021 roku serwis. Programem została objęta również Polska.

Zobacz również:
Święta z babcią lub dziadkiem przez Internet? Skype, Meet, czy Zoom?
Państwo z „cyfrowej dykty i kartonu”?
Platformy gamingowe wchodzą w metawersum. I nie biorą jeńców

Facebook Protect to program przeznaczony dla osób, które mogą być często celem złośliwych hakerów. Wśród nich serwis dostrzega m.in. obrońców praw człowieka, dziennikarzy czy urzędników państwowych. Trudno przeceniać tę troskę Facebooka patrząc choćby na sytuację, jaka ma miejsce w Polsce z aferą mailową i włamaniem na skrzynkę ministra Michała Dworczyka jak i wielu innych polityków. Nie ma przecież najmniejszej pewności czy rządzący, aby nie przesyłają sobie ważnych wiadomości za pomocą serwisów społecznościowych, stąd warto chronić także ich. Prawda?

Silniejsze zabezpieczenia kont, uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Facebook zauważa, że cześć użytkowników serwisu to osoby stające po różnych stronach debaty publicznej, sygnaliści, osoby zarządzające czy też przedstawiciele organizacji broniących praw człowieka na całym świecie. Niestety oznacza to również, że mogą być one silnie atakowane przez służby czy wyspecjalizowane grupy cyberprzestępców. Facebook Protect pomaga tym grupom zastosować silniejsze zabezpieczenia kont, takie jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe, oraz monitoruje potencjalne zagrożenia hakerskie.

Po raz pierwszy usługę Facebook Protect przetestowano w 2018 r. i rozszerzono ją przed wyborami w USA w 2020 r. Od września 2020 roku w usłudze Facebook Protect włączono ponad 1,5 miliona kont, z czego prawie 950 tysięcy nowo zarejestrowanych kont w uwierzytelnianiu dwuskładnikowym. Do końca 2021 roku usługa ta pojawi się w ponad 50 krajach świata.

Jak włączyć usługę Facebook Protect i zabezpieczyć swoje konto?

W zasadzie nie musicie nic robić, dopóki nie pojawi się monit proszący was o rejestrację w programie. Wtedy wystarczy kliknąć przycisk „Włącz teraz”. Od tego momentu Facebook poprowadzi was do celu, jakim jest silniejsze zabezpieczenie konta. Przede wszystkim sprawdzi, jak wygląda kwestia bezpieczeństwa na waszym koncie, siła hasła i czy macie włączone uwierzytelnianie dwuskładnikowe. W przypadku słabego hasła trzeba będzie je zmienić na silniejsze. Jeśli nie macie włączonej dwuetapowej weryfikacji, Facebook was o to poprosi. I to w zasadzie koniec.

Co jeśli nie zdecyduję się skorzystanie z Facebook Protect?

W przesyłanym monicie Facebook zastrzega, że skoro już zakwalifikował was do programu, a wy się na to nie zdecydujecie, to konto zostanie zablokowane. I tak się stanie, co bardzo mocno akcentuje Facebook. Na szczęście macie dwa tygodnie na podjęcie tej decyzji. Jeśli z jakichś powodów nie zdecydowaliście się na wzmocnienie bezpieczeństwa od razu, można to zrobić z poziomu ustawień.

A co jeśli nie dostaliście monitu od Facebooka? To nie oznacza, że wasze konta są bezpieczne i nie musicie nic robić. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe — zwłaszcza przy użyciu aplikacji uwierzytelniających — znacznie poprawia bezpieczeństwo kont internetowych. W tej chwili każdy może zarejestrować się w uwierzytelnianiu dwuskładnikowym i każdy powinien.

Nowa polityka Facebooka wymuszona przez ataki

Facebook od lat z wielu stron jest atakowany. I to nie tylko przez hakerów. A to, że nie zabezpiecza dostatecznie kont, a to, że przez niego narażone na ataki są pewne grupy użytkowników. Trudno się dziwić zatem, że serwis poszedł w kierunku maksymalnego zabezpieczenia, aby zmniejszyć zagrożenie dla swoich użytkowników. Każdy atak na znaną osobę na Facebooku i próba przejęcia jego konta czy wykorzystania go w negatywnym kontekście, jest też atakiem bezpośrednio na serwis.

Dlatego Facebook tak mocno kładzie nacisk na uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które jest bardzo silną odpowiedzią na ataki hakerskie na konta użytkowników. Niestety nadal wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Co więcej, z informacji prasowej Facebooka da się wyczytać między wierszami, że serwis będzie bardzo stanowczo wymuszał wdrożenie zmian dotyczących bezpieczeństwa. Nie jest też wykluczone, że w przyszłości wszyscy użytkownicy będą zmuszeni do tego kroku. I to jest bardzo dobry pomysł.

Nie czekaj na udział w programie Facebook Protect

Jeśli mógłbym cokolwiek doradzić w kwestii bezpieczeństwa korzystania z Facebooka, to włączenie dwuetapowej weryfikacji będzie obok silnego hasła pierwszą rzeczą, jaką bym zrobił. Czym jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe i jak działa na Facebooku?

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to funkcja zabezpieczeń, która pomaga chronić konto na Facebooku oraz hasło. Po skonfigurowaniu uwierzytelniania dwuskładnikowego wymagane jest wprowadzenie specjalnego kodu logowania lub potwierdzenie próby zalogowania za każdym razem, gdy ktoś spróbuje uzyskać dostęp do Facebooka z nieznanej przeglądarki lub nierozpoznanego urządzenia mobilnego. Powiadomienia możesz otrzymywać także za każdym razem, gdy ktoś spróbuje zalogować się z nieznanej przeglądarki lub nierozpoznanego urządzenia mobilnego.

Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku?

Aby włączyć opcję uwierzytelniania dwuskładnikowego lub zarządzać nią należy przejść do menu ustawień: Bezpieczeństwo i logowanie. Następnie musicie przewinąć listę w dół do opcji „Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego” i kliknąć „Edytuj”. Teraz już tylko należy dokonać wyboru metody zabezpieczającej i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Podczas konfigurowania uwierzytelniania dwuskładnikowego na Facebooku pojawi się monit o wybranie jednej z trzech metod zabezpieczających: klucza zabezpieczeń na urządzeniu, kodów logowania w aplikacji uwierzytelniającej czy wiadomości SMS z kodami wysłanymi przez telefon. Od teraz w przypadku kiedy ktokolwiek niepowołany chciałby zalogować się na Wsze konto, będzie miał ścianę w postacie drugiego etapu weryfikacji. Jeśli kiedykolwiek pomyślicie, że weryfikacja dwuetapowa jest żmudna czy niepotrzebna, to warto zadać sobie pytanie – czy warto nie korzystać z niej i stracić dostęp do swojego konta na Facebooku?

Home Strona główna Subiektywnie o finansach
Skip to content email-icon